Yeni Sınav Sistemi: YKS Nedir?

YKS nedir, YKS ne demek, YKS anlamı nedir

Üniversiteye hazırlanan öğrencileri çok yakından ilgilendiren ve hakkında yaşanan gelişmelerin merakla beklendiği sınav YKS nedir? Açılımı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan YKS üniversiteye girişte YGS ve LYS yerine gelen bir sınav türüdür. Getirilen bu yeni sistem ile birlikte öğrenciler 3 ayrı oturumdan oluşan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girerek üniversitelere başvuru hakkı kazanmaya çalışır.

YKS Nedir? Kimler YKS’ye Girebilir?

YKS üç ayrı oturumdan oluşan bir üniversite giriş sınavıdır. Sınavın oturumları:

1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)
2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT)
3. Oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT) olarak geçmektedir.

1 . oturumda yapılan temel yeterlilik testine tüm adaylar girmek zorundadır. Bu oturumdan gerekli yeterlilikteki puanı alan öğrenciler 2. ve 3. oturumlara katılmaya hak kazanarak sınavlarına devam edebilir. Yapılan düzenleme sonucunda 2 yıllık ön lisans bölümleri TYT ile alım yapacaktır. 4 yıllık lisans bölümleri AYT 4 yıllık dil bölümleri ise YDT sınavı ile alım yapacaktır.

YKS sınavına girmek isteyen öğrencilerin 2018-2019 öğretim yılında orta öğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olmaları gerekmektedir. Ayrıca orta öğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda olanlar, orta öğretim kurumlarını bitirmiş olanlar ve orta öğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları bir diğer durumlara uygun olanlar YKS ‘ye girmeye hak kazanır. YKS katılım şartları arasında

YKS’ye Nasıl Başvurulur?

YKS ‘ye başvuru yapmak isteyen adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi kontrollerini gerçekleştirdikten sonra bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ise ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden  ya da adlarına tanımlanmış başvuru merkezlerinden YKS başvurularını gerçekleştirebilirler. Eğer adaylar başvuru işlemlerini YKS başvuru merkezlerinden gerçekleştireceklerse fotografın çekilebilmesi için bizzat kendilerinin gidip başvurması gereklidir.

Adaylar başvuru merkezine giderken yanlarında eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş 2019-YKS Aday Başvuru Formunu bulundurmaları gerekmektedir. Bununla birlikte Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ya da geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı mutlaka adayın yanında bulunmalıdır. YSK bavurusu için belirlenen sınav ücretleri ise kılavuzda belirtilen bankalardan herhangi birine ya da ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile gerçekleştirilebilir.