Uzun Ömürlü Binalar: Membran Nedir?

membran nedir, membran ne demek, membran anlamı nedir
membran nedir, membran ne demek, membran anlamı nedir

Membran nedir?

İnşaat sektöründe, bina yalıtımı uygulamalarında binaların daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları için kullanılan membran nedir? Membran temel, dış duvar, çayı, teras, ıslak hacim ve havuz gibi yapı bölgelerine kullanılan su yalıtım malzemesidir. Yalıtımın özünü oluşturan membran bina ve konut yalıtımında önemli bir yer taşır. Bu yüzden binaların daha uzun ömürlü olması isteniyorsa bina yalıtımında membran uygulaması mutlaka yapılmalıdır. Membran nedir konusunu netleştirdiğimize göre binalarda nasıl kullanılır ona bakalım.

Membran Binalarda Nasıl Kullanılır?

Membran binaların su ile temas eden bölgelerinde yalıtım amacı ile kullanılan bir malzemedir. Hem ısı hem de su yalıtımı sağlayan membran binalarda kullanıldığında binanın su ile temas ettiği bölgelerde su ve nem koruması sağlar. Bununla birlikte membran uygulaması binaların kış aylarında soğuktan, yaz aylarında ise sıcaktan korunmasına yardımcı olur.

Yapılarda su yalıtımı için kullanılan membranlar genellikle 10 metre uzunluğundadır. Bir metre genişliği bulunan membranlar görünüm itibariyle rulo bir yapıya sahiptir. İçeriği zift ve asfalttan oluşan membranların ağırlığı içeriğinde bulunan etken maddeye göre 50 – 70 kilo arasında değişkenlik gösterebilir. Membranlar etken maddesine göre cam tülü taşıyıcılı ve polyester keçe taşıyıcılı olmak üzere iki çeşide ayrılır. Polyester keçe taşıyıcılı membranlar en sık tercih edilen ve hem kaliteli hem de sağlıklı membranlardır.

Membranlar dış yüzeylerine göre de düz membran ve taşlı membran olmak üzere ikiye ayrılır. Taşlı membranlar genellikle çatı bölgelerinde kullanılır. Çatıların güneşten olumsuz bir şekilde etkilenmesini engellemek amacı ile kullanılan bu membranlarda, membranın yüzey kısmına fabrika çıkışlı ince kum serpme işlemi uygulanır. Düz membranlar ise herhangi bir dış etken maddeye sahip değildir.

Membran Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yalıtım amaçlı membran almadan önce membran ile ilgili mazı noktalara dikkat etmek gerekebilir. Örneğin membranın kalınlığı, donatı tipi  ( cam tülü mü polyester mi? ) ve iklim kuşağı (kullanılacak yapının bulunduğu bölgenin iklimi) gibi konular öncelikli dikkat edilmesi gerekenlerdir. Bununla birlikte membranın bitüm kırılma sıcaklığı, sıcaklık dayanımı, soğukta bükülme şartları gibi hava ısısından etkilenen özellikleri, çekme, kopma, yırtılma, darbe, ek yeri, yapışma,  yangın gibi dayanım değerleri, teslimat süresi de dikkate alınması gereken konular arasında yer alır.