Vajinismus Nedir?

Çoğu kadın vajinismus nedir sorusunun cevabını merak ediyor. Vajinismus, kadınların yaşamış olduğu genelde de psikoloji kaynaklı bir problemdir. Cinsel ilişki gerçekleşirken kadının istemsiz şekilde kasılması, partnerini itmesi, erkeklik organını kabul etmemesi söz konusu olur. Bu kasılma da genelde psikolojik nedenlerden meydana gelir. Çok nadir bedensel bir sorundan kaynaklanır. Tedavisi olan bir sorundur. Mutlaka bir jinekolog ya da psikolog desteği alınması gerekir. Böylece kısa sürede tedavi edilebilir. Ancak tedavinin süresi kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir.

Vajinismus Probleminin Belirtileri Nelerdir?

Eğer vajinismus probleminiz varsa aşağıdaki belirtileri kendinizde görmek olasıdır.

  1. Cinsellikten Korkmak

Cinsel ilişki fikrine bile dayanamamak, cinsel birlikteliği deneyememek.

  1. Ağrılı Cinsellik

Cinsel ilişki esnasında sebepsiz ağrıların yaşanması. Genelde kasılmalara bağlıdır.

  1. Penisin Vajinaya Girememesi

Cinsel ilişkiyi deneme esnasında penis vajinaya giremez çünkü vajina kabul etmez.

  1. Jinekolog Korkusu

Kadın doğum doktoru ve jinekoloji masası görünce korku yaşama ve hızlı nefes alıp verme. Aklına seks pozisyonlarının gelmesi.

  1. Bacakların Açılmaması

Ne olursa olsun cinsellik amacıyla bacakların açılmaması durumu yaşanabilir. Bunun gibi belirtiler eğer sizde varsa bir uzmana danışmanız en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde cinsel hayatınız tehlikeye girebilir ve yaşam kaliteniz düşebilir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus probleminin gelişmesinin birçok problemi vardır. Ancak genelde altında belli başlı korkular yatar. Aileniz, arkadaşlarınız size kötü cinsellik anılarını anlatmışsa problem yaşanabilir. Ya da öncesinde taciz, tecavüz gibi durumlar yaşanmışsa da vajinismusun sebebi olabilir. Eğer vajinismus olduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle sebebini kendi içinizde düşünmelisiniz. Ardından bir uzmana başvurarak yardım almak gerekebilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus hastalığında birçok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Kişiye göre de tedavi yöntemleri ve süreleri değişebilir. Nefes tekniği kullanılarak tedavi olunabilir. Kasları gevşetmek açısından önemli bir faktördür. Aynalı egzersizler yapılabilir. Kişi ayna karşısında genital organını inceleyerek dokunmayı deneyebilir. Genital masaj da oldukça yararlı bir tedavidir. Yağlarla kremlerle genital bölgeye uzun süreli masajlar yapılabilir. Parmak egzersizleri de uzman eşliğinde öğrenilip yapılabilecek bir egzersizdir. Bedeni rahatlatır.