Oryantiring Nedir?

Oryantiring Nedir?

Farklı ülkelere yayılmış bir kitle sporu olan, daha çok ormanlık ve ağaçlık alanlarda oynanan oryantiring nedir? İngilizcesi Orienteering olan oryantiring sporu bu spor için özel olarak çizilmiş çok detaylı topografik harita kullanılarak outdoor alanlarda yapılan bir spordur. Bir nevi navigasyon sporu olarak tabir edebileceğimiz oryantiring zamana karşı yarışmayı ve yön bulmayı içerir. Birçok ülkede federasyon halinde gerçekleştirilen bu özel spor zeka ile fiziksel becerinin bir arada kullanılabilmesi ile gerçekleşir. Ülkemizde de 1970 ‘li yıllardan bu yana özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde, askerlerin askerlik beceri ve yetilerini geliştirmek için yapmış olduğu oryantiring kendine has belirli kurallar çerçevesinde oynanır.

Oryantiring Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Oryantiring oynanacak alan belirli hedeflerin ve noktaların ziyaret edilebileceği özel bir parkurdan oluşur. Hedef kontrol noktaları oyuncuların ellerinde bulunan haritada daire ile işaretlidir. Haritalarda ayrıca bitki örtüsü, kayalar, çukur ve tümsekler, dere ve sel yatakları, su kanalları, elektrik telleri, evler vb. gibi alanlar da işaretlenmiştir. Oyuncular ulaştıkları kontrol noktalarına turuncu – beyaz  ya da kırmızı – beyaz bayraklar bırakarak hedefi geride bıraktıklarını belirtir. Her bir oyuncunun ana amacı belirlenen kontrol merkezlerine, ellerindeki harita ve pusulaları kullanarak en hızlı şekilde ulaşmaktır. Oyuncular hedefe ulaştıklarını kanıtlayabilmek için ellerinde bulunan fişlere kontrol noktalarında bulunan zımbaları basarlar. Parkuru en kısa sürede tamamlayan oyunun birincisidir.

Oryantiring oynamak isteyen kişilerin belli başlı fiziksel ve ruhsal özelliklere sahip olması gerekir. Fiziki güç, süratli ve tempolu koşuya dayanıklılık bunlardan bazılarıdır. Oyuncunun ayrıca kendine güvenli olması, hızlı karar verebilme ve stres altında çalışabilme özelliğine sahip olması gerekir. Harita bilgisi ve yön bulma yeteneği de oyuncuda mutlaka olması gereken özellikler arasındadır.

Oryantiring oynamak isteyen kişilerin giydikleri kıyafetlere de dikkat etmeleri sporu daha rahat yapabilmeleri için önemlidir. Oryantiring outdoor bir spor olduğu için sporcuların kol ve bacak bölgelerini çalılardan koruyabilmek adına uzun kollu üst ve alt seçimleri yapmaları gerekir. Kıyafetler kolay kuruyan, sentetik yapılı kumaşlardan seçilmelidir. Ayakkabılar ise outdoor koşu ayakkabısı olmalıdır.