Twerk Nedir?

blank

Twerk Nedir?

Son yıllarda başta sosyal medya olmak üzere birçok yerde konuşulan ve merak edilen, paylaşılan videolar sayesinde gün geçtikçe daha da popüler olan twerk nedir? Twerk bir tür dans çeşididir. Ana hareketi kalça sallamak olan bu dans, 1990 ’lardan günümüze gelen eğlenceli dans türlerinden biridir. Kökeni Güney Afrika ‘ya dayanan ve kısa sürede oldukça popüler olan twerk dansının dünyaya yayılmasında ünlü şarkıcı Rihanna ve Miley Cyrus ‘un etkisi büyük. 2000 ’li yıllarda Amerika ’da ve diğer Batı ülkelerinde yayılarak tüm dünyayı hakimiyeti altına alan twerk daha çok hip hop müzik türü ile uygulanır. Kalçanın çok hızlı hamleler ile sallanarak yapıldığı bu dans kimileri tarafından itici bulunsa da, kimileri için oldukça eğlenceli ve etkileyici. Peki twerk yapmanın fiziksel ve ruhsal faydaları nelerdir? Kimler twerk yapabilir?

Twerk Dansının Faydaları

Özel dans kurslarına giderek ya da evde tek başına öğrenebileceğiniz twerk dansı, keyifli olmasının yanı sıra bazı faydalara da sahiptir. Örneğin düzenli olarak twerk yapmak bel bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olur. Sadece yarım saat twerk yaparak 1000 kaloriden fazla yakmak mümkündür. Kalça bölgesini şekillendiren, selülitleri gidermede etkili olan twerk, 25 yaşına kadar yapıldığında boyun en az iki üç cm daha uzun olmasını sağlar. Twerk ayrıca her ortamda, tek başınıza yapabileceğiniz keyifli bir egzersizdir. Kadın, erkek, yaş, kilo fark etmeden hemen herkes rahatça yapabilir. Twerk dansını düzenli olarak yaptığınızda vücudunuza olumlu anlamda etki katabileceğiniz gibi ruhsal olarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Twerk sayesinde ruh halinizi iyileştirebilir, özgüveninizi geliştirebilir ve sosyal anlamda kendinizi çok daha rahat hissedebilirsiniz.

Twerk dansını dans etmeye engel bir rahatsızlığı bulunmayan hemen herkes yapabilir.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir yaş ve cinsiyet ayrımı gerektirmeyen twerk dansının eğitimini özel bir dans kursu yardımı ile alabilsiniz. Eğer isterseniz internette dolaşan video ve klipler ile birlikte de evde kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Biraz yetenek biraz da cesaret gerektiren bu özel dans türü formunu eğlenerek korumak isteyen, kendiyle barışık herkes için harika bir seçenek olacaktır.