Tripofobi nedir?

tripofobi, tripofobi nedir

Dünya çapında yüz binlerce bireyin rahatsızlık duyduğu bu durum son zamanlarda çok konuşuluyor, peki tripofobi nedir? İnsanların oldukça psikoloji bozan bir fobi türüdür. Belki şimdiye kadar tripofobiyi duymamış olabilirsiniz fakat tripofobi hakkında merak edilen tüm detayları sizin için derledik.

Tripofobinin ne manaya geldiği özellikle son zamanlarda sık sık birçok birey tarafından arama motorlarında sorgulanıyor. Birçok kişinin artık dayanılmaz bir hala alan ve korkulu rüyası haline gelen Tripofobi hakkında birbirinden ilginç durumlar vakalar kendini göstermekte.

TRİPOFOBİ NEDİR?

Tripofobi, en yalın açıklamasıyla “delik fobisi” olarak söylenebilir. Bu sinir bozucu fobiye sahip bireyler, deliklerden ve delikli yüzeylere karşı pek haz almıyor hatta onlardan epey rahatsız oluyorlar. Yunanca (trýpa), “delik” ve (phóbos), yani “korku” kelime kökünden meydana gelen “tripofobi” genel olarak bireylerin gündelik hayatlarında pek fazla sorun olmuyor. Bu nedenle günümüzde bilimsel literatüründe bulunmuyor olsa da, bilhassa internette bu vakadan huzursuz ve tedirgin olan bireyler tarafından fobi olarak isimlendiriliyor.

Latincede “trypophobia” olarak kabul edilen bu fobiye kendinde olduğunu söyleyen kişi sayısı internet ve sosyal medyada epey artış göstermekte. Bu fobiden keyifsiz olduğunu dile getiren kişiler, delikli bir yüzey gördükleri vakit kaşıntı hissi duyduklarını ve huzursuzluk yaşadıklarını söylüyor.

TRİPOFOBİ DENEYLERİNDE ÇIKAN SONUÇ

Aslında rakam olarak az kapsamlı bir deneyim olsa da 2013 senesinde 286 denekle yapılan bir deney tripofobinin oldukça yaygın bir fobi olabileceğine gösteriyor. Yapılan bu deneyde deneklere lotus çiçeğinin tohum kesesi gösterilmiş ve deneklerin %16’sı huzursuzluk ve tiksinme yaşadıklarını söylemişler. Öte yandan yapılan deneyde delik korkusunun özellikle kadınlarda çok daha yaygın olduğu belirtilmiştir.

Delikli ve gözenekli her şeye karşı hassasiyet ve duyarlı olan tripofobi sahibi bireyler arı kovanlarından, çeşitli gözenekli yapılara ve karınca yuvalarına kadar aklınıza getirebileceğiniz bir çok delikli nesneye karşı aşırı hassasiyet hissederler. Öte yandan her ne kadar bilim adamları bu duruma “fobi” ya da “korku” deseler de, tripofobisi olduğunu düşünen kişiler bunun bir korku olmadığını söylüyor, “tiksinme” veya “huzursuzluk duyma” olarak adlandırıyor.

Tripofobi, günümüzde uluslararası önemli psikiyatri kurumları tarafından bir fobi olarak henüz kabul edilmediği için kesin bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Konu hakkında bilim insanları bu korku halini yaşadığını söyleyen kişilerin mutlaka bir hekimden yardım alması tavsiyesinde bulunuyor.