Pens Nedir?

Hayatımızın bir döneminde mutlaka pens sözcüğüyle karşılaşmışızdır. Gündelik hayatta bu kadar sık kullandığımız pens sözcüğünün aslında 2 anlamı var. Pens nedir? Pens tıbbi bir terim olacağı gibi bazen de terzilikte kullanılan bir terimdir.

Pens ne işe yarar

Normal hayatta hastane veya sağlık hizmeti verilen bir kurumda pansuman yapılırken kulağımızın aşina olduğu bir sözcük. Peki, pens be işe yarar ve neden kullanılır? Pens pansuman veya tıbbi bir işlem yapılırken gazlıbez ve diğer steril ekipmanları tutmaya yarayan bir alettir. Gazlıbezler kutusundan alınırken elle değil pens yardımı ile alınır ve yaranın üzerine bırakılır veya gazlıbez pens ile sıkıştırılarak pansuman pens yardımıyla yapılır.

Neden pens kullanımı tercih edilir

Pens sağlık hizmeti veren her kurumda kullanılan tıbbi bir ekipmandır. Sağlık çalışanları neden pens kullanmaya ihtiyaç duyarlar? Sağlıkla ilgili yapılan her işlem steril olmalıdır. Steril olmazsa hastada başka enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Pansuman ihtiyacı doğuran her yara hemen hemen açık yaradır. Yani enfeksiyonlara açıktır. Artı son günlerde ortaya çıkan hastane enfeksiyonları çok dirençli enfeksiyonlar olduğu için hastane ekipmanlarının temizliğine dikkat edilmezse kişinin hayatını tehdit edene kadar bir çok riske sebebiyet verir. Ameliyathane havasına kadar steril olan bir ortamdır. Ameliyat sırasında bütün ekipmanlar pens yardımıyla doktora verilir. Bu hem bir kural hem de gerekliliktir.

Terzilik terimi olarak kullanılan pens

Pens sözcüğünün iki anlamı olduğundan bahsetmiştik. İlk anlam sağlık terimi işlem ikinci anlam terzilikte kullanılan bir işlemdir. Peki, pens ne işe yarar? Pens atmak terimi bol gelen elbiseleri daraltmada kullanılan bir terimdir. Elbise veya kıyafetin baştan sökülüp dikilmesi yerine kıyafetin belli yerlerine pens atarak gereken daraltma işlemi yapılır. Aldığınız bir kıyafetin bel kavisi yok diyelim ve siz belinize tam otursun istiyorsunuz. Hemen bir terzi bularak pens arttırabilirsiniz. Daha sonra rahatlıkla üstünüze oturduğunu göreceksiniz. Pens genellikle bel ve göğüs bölgesine atılır. İsterseniz daha sonra pens atılan yerleri açtırabilirsiniz. Pens atılması kıyafete zarar vermez, aksine istediğiniz zaman açılma imkânı verdiği için kullanışlılık sağlar.