Mernis Nedir?

mernis, mernis nedir

Mernis Nedir?

Nüfus idarelerinde yer alan kimlik bilgileri, ikametgah adresleri gibi farklı bilgilerin sistemde kayıt altına alındığı mernis nedir? Geçmişte kişiler hakkında toplanan veri ve bilgiler dosyalarda saklanırken, günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bu tip bilgiler dijital ortama geçmiş ve çalışanlara büyük kolaylık sunmuştur. Özellikle nüfus idaresi gibi çok sayıda verinin bulunduğu kurumlar için dijitale geçiş zamandan tasarruf sağlama ve iş verimini artırma anlamında büyük fayda sağlamıştır. Mernis, bu kolaylığı sağlayan sistemlerden biridir. Merkezi Nüfus İdare Sisteminin kısaltılmış hali olan mernis sayesinde artık ikametgah adresleri, kimlik bilgileri ya da buna benzer işlemler çok daha kısa sürede bulunarak kolayca yapılabilmektedir.

Mernis sistemini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlükleri kullanır. Ülke genelinde nüfus bilgilerinin yönetim sistemi olarak hazırlanan bu projenin merkezi Ankara ‘dır. Mernis sisteminin hayata geçmesi ile birlikte Türk vatandaşlarına ilk kez 11 haneli kimlik numaraları verilmiştir. Sonrasında teknolojik gelişmeler ile birlikte sistem yenilenmiş ve e-devlet kurularak sistem içerisinde tüm kişisel bilgilere rahatlıkla ulaşılması sağlanmıştır. Geçmişte birçok kişinin kişisel bilgilerine ulaşabilmek için nüfus dairelerine gidip saatlerce sıra beklemesi artık sona ermiş, e-devlet sistemi sayesinde internet olan her yerden bilgilere kolayca ulaşım sağlanmasına imkan tanınmıştır.

Mernis’te Hangi Bilgiler Bulunur?

Mernis ‘te nüfus bilgilerinizi, ailenize ait bilgileri, adres bilgilerinizi ve nüfus cüzdanınızda bulunan bilgileri bulabilirsiniz. Aile kütük bilgilerinize de artık nüfus dairesine gitmeye gerek kalmadan e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. İçişleri Bakanlığınca yürütülen mernis projesinin temel aldığı amaçlar; nüfus bilgilerini dijital ortama aktararak vatandaşlara daha hızlı ve kaliteli bir hizmet verebilmektir. Tüm TC vatandaşlarına, kendisine özel ve değiştirilemez bir kimlik numarası bulundurmayı hedefler. Mernis projesi ayrıca hizmet akışını hızlandırmayı ve bürokrasiyi azaltarak bu sayede vatandaş ile devleti yakınlaştırmayı amaçlar.

Mernis adresini ya da kimlik bilgilerinizi internet bağlantısının olduğu her yerden e-devlet ‘e girerek öğrenebilirsiniz. Sadece e-devlet şifresi gerektiren sistem ile mernis sisteminde adresinizin nerede olduğunu görebilir, nüfus cüzdanınızda yazan tüm bilgilere kolayca ulaşabilir, aile kütük bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.