GGT Nedir?

ggt, ggt nedir

GGT Nedir?

Karaciğerden salgılanan bir tür enzim olan ve karaciğer sağlığı hakkında önemli bilgiler sağlayan GGT nedir? Açılımı Gama Glutamil Transferaz olan GGT, karaciğer ve safra yollarında yüksek oranda salgılanan bir enzim türüdür. Aynı zamanda karaciğerde bir hastalık olup olmadığını kontrol etmek için uygulanan biyokimya testine de GGT denir. Böbrek, pankreas ve ince bağırsaklarda da bulunan GGT sadece karaciğer sağlığı hakkında değil, safra kanalı tıkanıklığı teşhisinde de önemli bir rol oynar. GGT enziminde meydana gelen artış ya da düşüşler vücutta farklı sağlık sorunlarının oluştuğuna ve bu sorunların karaciğere zarar verdiğine dair ipucu verir.

GGT Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?

GGT değerleri kadın ve erkekte farklılık gösterir. Sağlıklı bir erkekte 8-38 U/L, 45 yaşından küçük kadınlarda 5-27 U/L, 45 yaşından büyük kadınlarda ise değer 8-38 U/L aralığındadır. GGT ‘nin belirtilen değerlerin üzerinde olması GGT yüksekliği olarak adlandırılır. Aşırı alkol tüketimi, diyabet, safra kanalında oluşan tıkanıklıklar, siroz kaynaklı karaciğer hasarları, kalp yetmezliği, çok fazla kırmızı et tüketimi, pankreas iltihabı ve kimi ilaçların yan etkileri GGT ‘nin yükselmesine yol açabilir.

GGT düşüklüğü ise GGT ‘nin normal değerlerin altında olması ile tanımlanır. Çoğu zaman bir rahatsızlığı ifade etmez. Örneğin yemek sonrası ya da kahve tüketimi sonrası GGT ‘nin düştüğü gözlemlenmiştir. Ancak kimi zaman magnezyum düşüklüğü, doğum kontrol hapları, tiroid yetmezliği ve hipotalamik bozukluklar GGT düşüklüğüne sebep olabilir.

GGT Testi Nedir?

GGT ‘nizin düşük ya da yüksek olup olmadığını öğrenmek için GGT testi uygulayabilirsiniz. Gama Glutamil Transferaz testi başta gizli alkolizm olmak üzere karaciğer ve safra yolları hastalıklarının tanısında ve takibinde önemli rol oynar. Ayrıca GGT testi sayesinde ALP yüksekliği olan kişilerin yükseklik sebebinin kemik kaynaklı mı yoksa karaciğer kaynaklı mı olduğu anlaşılır.

Eğer ALP eksikliğiniz varsa doktorunuzdan size GGT testi yapmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca sadece önlem amaçlı vücudunuzda herhangi bir karaciğer hastalığı ya da karaciğer hasarı olup olmadığını öğrenmek için de belirli aralıklarla doktorunuzdan GGT testi yapmasını isteyebilirsiniz. GGT testi ile karaciğer sağlığınızı takip edebilir, alkol ya da farklı zehirli madde tüketimlerinden dolayı oluşan karaciğer hasarlarını öğrenebilirsiniz.