Panseksüel nedir?

blank
panseksüel, panseksüel nedir

İnsanoğlunun cinsel kimlik anlayışları toplum içinde farklılıklar gösterebilmektedir. Panseksüel ve biseksüel cinsel eğilimleri arasında birçok değişkenlerin meydana çıktığı görülür. Peki panseksüel nedir? Kadın ya da erkeğe ilgi duymak dışında farklı cinsel yönelimleri olan kişilere ilgi duymakta olan bireylere verilen isimdir. Bunun yanı sıra cinsel yönelimlerinden dolayı toplum tarafından dışlanan bireyler kendi gibi düşünen kişiler ile diyalog halinde olmayı tercih etmektedirler.

PANSEKSÜELLER KİMLERE İLGİ DUYARLAR?

Panseksüel kişiler cinsel eğilimlerinde ayrım gözetmeden davranırlar. Birçok cinsel eğilim arasında yer alan panseksüel, erkek ya da kadın haricinde interseks, eşcinsel, transeksüel, androjen veya başka üçüncü cinsiyet gibi cinsel eğilimi olan kişilere de duyulan cinsel arzuyu ifade eder. Kadın ya da erkeğe ilgi duymak dışında farklı cinsel kimlikleri olan kişilere ilgi gösteren bireylerdir. Toplum içinde ön yargı ile karşılaştıklarından dolayı bireyin cinsel yönelimleri kişinin toplum içinde dışlanmasına sebep oluyor. Aslında hormonlara bağlı olarak gerçekleşen bu cinsel istek pek fazla bilinmeyen bir durumdur. Bununla birlikte kişinin normal cinsel eğilimi yani kadının erkeğe erkeğinde kadına yönelimi doğru olarak kabul edilse de bireyin hormon dengesi, yaşadığı travmalar ve toplumsal baskı ile cinsel eğilimleri farklılıklar göstermektedir.

PANSEKSÜEL VE BİSEKSÜEL ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Sosyal hayatta cinsel kimlikler kişinin günlük yaşamını ve cinsel yaşamını oldukça etkileyen faktörlerdir. Bu durumun bu süreç içerisinde bireyin çok fazla sıkıntı yaşamasına sebep olabilir. Biseksüel ve panseksüel arasındaki en belirgin fark ise biseksüel kişi, kadın ve erkeğe ilgi duyarken panseksüel cinsel kimliği olan kişiler kadın ve erkek dışında üçüncü cinsiyete de ilgi duyabilmektedir. Haliyle hem romantik ilişki hem de cinsel ilişki sağlayabilirler. LGBT bayrağı altında biseksüel ve panseksüel kişilerin kendi bayrakları ve ideolojileri vardır. Her iki cinsel kimliğe sahip olan kişiler arasında farklı görüşler söz konusudur. Her biri farklı görüş ve kimliklere sahip oldukları için toplum içinde farklı renklere de sahiptirler.

PEKİ NEDEN TOPLUMDAN DIŞLANIRLAR?

Kişi ergenlik döneminden çıkıp olgunluk dönemine geldiği vakit cinsel kimliğinin genel yapıdan farklılık göstermesi ve farklı bir kimlik edinmesi toplum içinde dışlanmaya sebep olmaktadır. Fakat aynı düşünce ve kimliğe sahip olan topluluklar içerisinde kendilerine yer buldukları için daha çok bu kişiler ile vakit geçirmeye çalışırlar. Panseksüel ve biseksüel bu nedenler kendilerine kimlik buldukları ortamlarda takılırlar.