MSG nedir?

msg, msg nedir

Son zamanlarda adını pek duymasak da internette MSG isimli bir yiyecek maddesi var, peki MSG nedir?
Açılımı Mono Sodyum Glutamat olan bu madde için kimileri tehlikeli olduğunu iddia ediyor hatta sinsi bir şekilde üretilmeye devam ediliyor. Gerçekten sanıldığı gibi insan sağlığına zararlı bir madde mi bu MSG?

PEKİ NEDİR BU MSG?

Mono Sodyum Glutamat yiyeceklere eklendiğinde, o yiyeceğin tadının beyin reseptörleri tarafından nahoş olan şeyleri bile hoş ve güzel olarak idrak etmemizi sağlıyor. Tatlı, tuzlu, acı hiç mühim değil. Herhangi bir yiyeceğe eklendiği vakit lezzetli hissettiriyor haliyle o ürüne bağımlı hale getirdiği de söyleniyor. Öte yandan gıda üreticilerinin hemen hemen çoğu MSG’yi bu ürünlerde kar amacı güttükleri için kullanıyor.

Çin ve Japon mutfaklarının vazgeçemediği bu Monosodyum Glutamat katkı maddesi, hazır ürünlerde Türkiye de dahil çoğu ülkede kullanılıyor. Bu konu hakkında uzmanlar, hazır gıdalardaki bu lezzet büyücüsünün, özellikle çocukların gelişiminde yüksek bir riziko oluşturduğu ve devamlı tüketildiği vakit beraberinde birden fazla hastalığa sebep olduğunu belirtiyorlar. Konu hakkındaki araştırmacılar Türk mutfaklarında da bolca kullanılan Monosodyum Glutamatın bir hayli fazla zararı olduğunu belirtiyor. Oluşturduğu yan etkiler sebebiyle bilhassa çocukların etkilendiği söyleyen uzmanlar, bu lezzet büyücüsünün, alzheimer, parkinson, görme kaybı ve bozukluğu ve hatta çocuklarda büyüme hormonlarının yavaşlatılması rahatsızlığına sebep olduğunu belirtiyor. Ayrıca MSG´nin yan etkileri “Çin Restoranı Sendromu” olarak adlandırılıyor.

MSG GÖZLERİMİZİN DÜŞMANI MI?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Monosodyum Glutamat retinadaki hücrelere saldırıyor ve onların işlevini köreltiyor. Japon bilim insanları, birçok hazır gıda da lezzet büyücüsü olarak kullanılan monosodyum glutamat katkı maddesinin gözlere de zarar verdiğini söylüyor. Hirosaki Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı bilim insanı Hiroşi Ohguro yaptığı deneyde, farelere belirli miktarda monosodyum glutamat verdi. Glutamat katkı maddesinin retinadaki hücrelere nüfus ettiğini ve bu sebeple farelerin, görme yetisinin yavaşladığını ve azaldığı saptadılar.

MSG KATKILI ÜRÜNLERDEKİ TEHLİKE NE?

Monosodyum Glutamat, haliyle tat alma duyumuzu etkiliyor. Monosodyum Glutamat içeren gıdalar tükettiğimizde tat alma duyumuz daha çok hassaslaşıyor ve bu MSG´li gıdaları daha fazla tüketiyoruz. MSG´li yiyeceklerden sonra alınan farklı gıdalarda tat alma yetimiz azalıyor. Yapılan deneylerde, çocukların ve genç bireylerin yedikleri hazır gıda maddelerden sonra farklı besleyici gıdalardan tat alamadıklarında dolayı yemedikleri gözlemlendi.

MSG’NİN İNSAN VÜCUDUNA VERDİĞİ ZARARLAR NELER?

Nörotoksin bir madde olan MSG, sinir hücrelerine saldırıyor. Öyle ki merkezi sinir sistemi tahribatına bağlı olarak neden olduğu hastalıklar şöyle, Parkinson, Alzheimer, Huntington, Sara (epilepsi), Retinal dejenerasyonu (Retina tabakası tahribatı), Yağ birikimi, doyma hissiyatında bozukluk, Obezite, Büyüme hormonunun yavaşlaması, Pankreas tahribatı, insülinde artış, Böbrek ve karaciğerde tahribat, Bu madde gebelerde plasenta bariyerini aşarak bebeklerinde bu belirtilere maruz kalmasına neden oluyor. Bu zararların hepsi çok sayıda deney ve araştırmayla ispatlanmış ve bununla birlikte düzenlenen detaylı bir rapor Dünya Sağlık Örgütüne bildirilmiştir.

MSG’NİN ALERJİK REAKSİYONLARI VE BULUNDUĞU ÜRÜNLER NELER?

Terleme, Baş ağrısı, İshal, Göğüste çarpıntı, Bulantı ve boyun arkasında yanma bu tür reaksiyonlar fazla miktarda MSG alınması sonucunda oluşur. Öte yandan bu maddeyi tüketen astım hastaları şiddetli ataklar geçirebilir.

Öte yandan Msg katkılı ürün gruplarından bahsetmek gerekirse hemen hemen tüm cipslerde, Bazı katı yağlarda, Et sularında, Hazır çorbalarda, Hazır soslarda, Tatlı-tuzlu hazır gıdaların bir kısmında Mono Sodyum Glutamat, Msg, Glutamic asit, Glutamin ve Glutamat olarak isimlendirilmiştir.

Unutmadan hatırlatmakta fayda var Monosodyum Glutamat gebeleri ve yeni doğacak bebekleri de etkilemekte.

Monosodyum Glutamat bazı ülkelerde dikkat uyarısı ile satışa sunulmaktadır. Çocuklar için üretilen ürünlerde kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu lezzet büyücüsünün, çocuklar gelişimi açısından üstünde durulması gereken ciddi bir konudur. Monosodyum Glutamat, Anne karnındaki bebeklerde iki yaşına kadar olan çocuklarda “kanserojen etki” yaratabileceğinden ciddi zararları olan bir katkı maddesidir.