Midenin Acılı İsyanı : Gastrit Nedir?

Gastrit nedir, Gastrit neden olur, Gastrit belirtileri, Gastrit tedavisi

Kötü beslenme alışkanlıkları, aşırı yağlı yemek, yaşam tarzında yapılan değişiklikler, stres gibi faktörlerin sebep olduğu mide rahatsızlığı, gastrit nedir? Gastrit mide zarının iltihaplanması sonucu görülen bir mide rahatsızlığıdır. Halk arasında oldukça yaygın olarak görülen gastrite helicobakter adlı mideye yerleşen bir bakteri sebep olur. Bununla birlikte sigara ve alkol tüketimi, bazı ağrı kesiciler, aşırı yağlı yiyecekler, asitli meyve ve içecekler, radyasyon terapisi, stres de gastrite yol açabilir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit genellikle karın bölgesinde şişlik, karın ağrısı, midede yanma ve bulantı gibi belirtiler verir. Ayrıca kusma, hazımsızlık, hıçkırık tutması, iştahta kayıp, kanlı kusma, dışkının siyah ya da katran gibi olması gibi belirtiler de gözlenir.

Gastrit Teşhis ve Tedavisi

Gastrit erken fark edildiğinde tedavi edilebilen ve iyileşme gösteren bir hastalıktır. Hastalığın teşhis edilebilmesi için doktorunuz sizden kişisel ve aile tıbbi geçmişinizi isteyebilir. Ayrıca gerekli görürse fiziksel muayene sonrası kan testi, nefes testi , dışkı testi, üst mide – bağırsak endoskopisi, üst mide – bağırsak röntgeni de talep edebilir.

Gastrit tedavisinde hastalığın türüne ve oluşum sebebine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. En yaygın tedavi yöntemleri ağrı kesici ilaçların, sigara ve alkol tüketiminin durdurulmasıdır. Eğer gastrit beslenme kaynaklı ise gastrite uygun bir beslenme programı ile yaşam biçiminde değişikliğe gidilebilir. Örneğin asitli, laktoz ve gluten içeren yiyecekleri beslenme programınızdan çıkarmanız gastritinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Eğer gastrit bu tedavi yöntemleri ile iyileşme göstermiyor ve kronik bir hal aldıysa bu durumda doktorunuz ilaç tedavisine geçiş yapabilir. Gastrit tedavisinde hastaya antibiyotik, proton pompa inhibitörleri, asit blokerleri ve antiasit gibi farklı ilaç ve türevleri verilebilir. 

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Gastrit tedavi sürecinde alkol, kahve, kızarmış yiyecekler, şeker ve şekerli yiyecekler, işlenmiş ürünler, çikolata ve yüksek yağlı süt ürünlerinden uzak durmanız gerekir. Bu tip yiyecekler mide yanmasının artmasına ve şikayetlerinizin fazlalaşmasına sebep olacaktır. Bu tip yiyecekler yerine yağsız et, balık, tavuk, baklagiller, lahana, kuşkonmaz, ıspanak, bezelye, brokoli ve yeşil fasulye gibi besinleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kefir, taze meyve suları, kepekli tahıllar da gastritinizin azalmasına yardımcı olacaktır.