Kuzeybatıdan Geliyor : Mistral Nedir?

mistral nedir, mistral rüzgarları, mistral nereden eser

Halk arasında daha çok kuzeybatı rüzgarı olarak bilinen, kuzeybatıdan Akdeniz’e doğru esen soğuk ve kuru rüzgar türü, mistral nedir? Mistral ya da mistral rüzgarları soğuk yerel rüzgarlar grubunda yer alır. Alize rüzgarlarının tersi özellik gösteren bu rüzgar türü Fransa’nın Provence bölgesinde kuzeybatıdan gelir. Rüzgar Rhône ve Durance vadileri’ni izler, ardından kış aylarında Akdeniz kıyılarına doğru eser. İlkbahar aylarında da soğuk ve kuru bir rüzgar olarak esen mistral rüzgarlar, İngilizce’den dilimize girmiş bir kelimedir.

Mistral Rüzgarları Özellikleri Nelerdir?

Kuzeybatıdan esen, genellikle soğuk ve kuru bir havayı beraberinde taşıyan mistral rüzgarları Kasım ayı sonlarında veya Aralık ayında başlar. Kuzeyden güneye doğru esen bu rüzgar türü kimi zaman fırtına olarak görülür. Fransa’nın iç kesimlerinden Akdeniz kıyılarına doğru esen mistralin hızı genellikle  saatte kırk kilometre civarındadır. Kimi zaman hızı yüz kilometreye kadar ulaşan rüzgar, çoğunlukla kış ve bahar mevsimleri arasında güçlü bir geçiş yaşar. Oksidanca “Mistrau”, Katalancada “Mestral”, İtalyanca ve Korsikacada “Maestrale”, Sarducada “maistràle” veya “bentu maestru”, Maltacada ise “majjistral” isimleri verilen mistral rüzgarları antisiklon adı verilen bir basıncın etkisi ile meydana gelir.

Rhône ve Durance nehirlerinin vadilerinden geçtikten sonra, Akdeniz’de bulunan Camargue bölgesine ulaşır. Bu bölgede son hızına gelen rüzgar Toulon’un doğusunda bulunan Languedoc ve Provence şehirlerinde çok güçlü bir şekilde hissedilir. Kuzey ya da kuzeybatı rüzgarları isimleri ile de bilinen mistral rüzgarları, tüm Fransa’da ve Akdeniz kıyılarında etkisi hissedilen bir rüzgar türüdür. Korsika ve Balaer Adaları arasında Akdeniz’de ani fırtınalara sebep olan mistral rüzgarları çoğunlukla açık ve temiz bir hava eşliğinde eser. Provence’nin iklimini oluşturmada etkisi büyük ve önemli olan rüzgarın hızı, özellikle Rhône Vadisi’nde doksan kilometreye kadar çıkabilmektedir. Gün içerisinde ortalama saatte elli kilometre kadar hızla esen mistral rüzgarları genellikle geceleri sakinler ve yavaşlar. Genellikle kış ve ilkbahar mevsiminde görülen mistral rüzgarlarının kimi zaman diğer mevsimlerde de gerçekleşebilir. Bazen bir iki gün süren mistral rüzgarları çoğunlukla üç dört günü alacak hatta tüm haftaya yayılacak şekilde esmeye devam edebilir.