Bir Osmanlı İçeceği : Şıra Nedir?

şıra nedir, şıra nasıl yapılır, şıra faydaları

Şıra hepimizin hayatında en az bir kere de olsa adını duyduğu ya da tadına baktığı içeceklerden biri. Tarihi değeri yüksek enerji kaynağı bu içecek, günümüzde her ne kadar unutulmaya yüz tutmuş olsa da Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Peki şıra nedir, hangi meyveden yapılır? Şıranın faydaları nelerdir? Yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şıra Nedir? Özellikleri Nelerdir? 

Şıra üzümden yapılan bir tür tatlı içecektir. Türk mutfağından gelme alkolsüz bir içecek türü olan şıra kimi zaman elma meyvesinden de yapılabilir. İçerdiği yüksek orandaki fruktoz sebebi ile tatlı bir tadı olan şıra daha çok Bursa bölgesinde İskender kebap ile servis edilir. Osmanlı’dan günümüze ulaşan bir içecek olan şıra o dönemlerde devlet erkanlarına, misafirlere ikram edilen, yemeklerde servis edilen bir içecektir.

Şıra şerbet ya da şurup gibi içecek türlerinden farklıdır. Mayalanma sürecinden geçen şırada herhangi bir ekstra tatlandırıcı kullanılmaz. Şıranın içerisine ağız tadına göre limon ya da limon tuzu eklenebilir. Aynı şekilde şıranın içerisine fermantasyon aşamasında küflenmeyi durdurmak amacı ile adaçayı, biberiye, kekik, nane, karanfil gibi antibakteriyel baharatlar eklenebilir. Bu baharatlar şıranın saklama süresini de beraberinde uzatır.

Şıranın Faydaları Nelerdir?

Çok iyi bir enerji kaynağı olan, içerdiği vitamin ve mineraller sebebi ile sağlık deposu sayılan şıranın sağlığa faydaları oldukça fazladır. İşte şıranın faydalarından bazıları :

  • Yüzde yüz doğal üzüm suyu ile hazırlanmış bir şıra A, B1 ve B2 vitaminleri açısından zengindir.
  • Şıra çok iyi bir enerji kaynağıdır. İçerisinde bulunan şeker (azot madeni tuzlar) kana karıştığı an vücuda dinçlik ve enerji verir.
  • Şıra önemli bir demir kaynağıdır. Kansızlığı önler.
  • İçerdiği potasyum sayesinde kana oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli demir ihtiyacını karşılar. Potasyum aynı zamanda kalp ve damar sağlığı üzerinde de etkilidir.
  • Şıra saç ve cilt sağlığı için de faydalı içecekler arasında yer alır.
  • Şıra böbrek ve karaciğer hastalıklarında, ateşli ve iltihaplı hastalıklarda,  bedensel gelişimde oldukça yararlıdır.
  • Şıranın faydalarından bir diğeri de kilo kontrolüne etkisidir. İçerdiği resveratrol yüksek antioksidan etkiye sahiptir. Yeterli ve dengeli miktarda şıra tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilir, zayıflama sürecinizi kısaltabilirsiniz.