Ciltteki Korkulu Leke : Hemanjiom Nedir?

hemanjiom belirtileri, hemanjiom nedir, hemanjiom tedavisi

Yeni doğmuş bebeklerde çok sık rastlanan, anne babada korku ve telaş yaratan damar beni hemanjiom nedir? Hemanjiom doğuştan gelen bir hastalık türüdür. Halk arasında kanser şüphesi yaratan ve tehlikeli olduğu düşünülen hemanjiom aslında iyi huylu bir hastalıktır. Zamanla büyüyen ve yayılma yapabilen hemanjiom mutlaka uzman bir doktora gösterilerek kontrol altına alınmalıdır.

Hemanjiom Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında damar yumağı, damar beni ya da gül lekeleri olarak bilinen hemanjiom aslında bir çeşit tümördür. Çok nadir rastlanan ancak rastlanıldığında dikkate alınması gereken tümör genellikle iyi huyludur. Ancak eğer tümör kanama yapmaya başladıysa ve hayati organların yakınında meydana geldiyse kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Doğumsal bir problem olan hemanjiom genellikle bebek anne karnındayken gelişir. Leke küçük bir nokta olarak cilt yüzeyinde meydana gelir ve zamanla büyüyerek gelişme gösterir. Hastalığın meydana gelmesine sebep olan etken vücutta salgılanan damar geliştiricidir. Bu madde vücudun çeşitli yerlerinde damar yumaklarına sebep olabildiği gibi ilaç tedavisi ile engellenerek ortadan kaldırılabilir.

Hemanhjiom cilt yüzeyindeki lekeli oluşumlar dışında farklı bir belirti vermez. Cilt yüzeyinde kızarıklıklar ve kırmızı nodül oluşumu mevcuttur. Ayrıca mavimsi renkte derin bir nodül ve deride sarkan süngerimsi kütle de hemanjiom belirtisidir. Görsel olarak hastayı rahatsız eden nodüller göz, dil, kol, bacak, dudak ve yüz kısmında oluşabileceği gibi karaciğer gibi vücudun hayati önem taşıyan organlarında da görülebilir.

Hemanjiom Tedavisi

Eğer cildinizde yukarıda yer alan belirtilerden bir ya da bir kaçına rastladıysanız vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmenizi öneririz. Kalp ve damar bölümü uzman kadrosunun ilgilendiği hemanjiom tedavisinde ilaç tedavisi, ameliyat, criyoterapi adı verilen dondurma işlemi uygulanır. Ayrıca hastaya koter veya infrared koagülasyonadı verilen yakma işlemi, köpük tedavi, lazer ve partikülle tıkama işlemi de uygulanabilir. İyi huylu damar yumakları vücutta büyüme yapabildiği gibi zamanla kendiliğinden küçülebilir. Ancak her ne durumda olursa olsun hastalık mutlaka ciddiye alınmalıdır. Hemanjiom teşhis edilip tedavi altına alındığında küçülme eğilimi göstererek ortadan kaybolur. Teşhis ve tedavi gerçekleşmediği durumlarda ise hastalık gelişerek tüm vücuda yayılabilir.