Ağrısız Doğum : Epidural Nedir?

Doğum heyecan verici ama bir o kadar da korkutucu bir tecrübedir. Birçok anne doğum zamanı yaklaştıkça doğumun nasıl gerçekleşeceğine dair korku ve endişeye düşer. Ancak günümüzde doğum anında anne adayına uygulanan bazı uygulamalar, doğumun beraberinde getirdiği ağrı ve acıyı da azaltır. Epidural bu yöntemlerden biridir. Peki epidural nedir ve nasıl uygulanır? Yazımızın devamında.

Epidural Nedir?

Epidural bir tür anestezidir. Doğum sancısını ve doğumda meydana gelen ağrıyı azaltmak için uygulanır. Bir tür ağrı kesici olan bu yöntem doğum boyunca ağrı çekmeden ya da daha az ağrı çekerek kendinde olmayı sağlar. Epidural, belin alt kısmındaki epidural sahayı, karnın alt bölgesini ve doğum kanalını hissizleştirmeye yönelik uygulanır. Gebeliğin riske atılmaması için ilacın kontrollü bir şekilde yerleştirilmesi önemlidir.

Epidural Nasıl Uygulanır?

Epidural doğumdan önce uygulanır. Anne adayının bel kısmından özel bir iğne ile girilir ve omuriliği saran zarın dış kısmında kalan yere bir kateterdan anestezik madde verilir. Bu madde anne adayının belden aşağısında oluşan ağrıyı hissetmemesine yardımcı olur. Epidural yapıldıktan sonra 10 ya da 20 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlar. Bu yüzden zamanlaması doğumun rahat geçmesi açısından önemlidir. Epidural genellikle kasılmalar başladığında verilir. Bazen doğum sırasında da anneyi rahatlatmak amacı ile epidural verilebilir.

Epiduralin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Epidural tamamen anne adayının ve doktorunun vereceği karara bağlı bir şekilde uygulanır. Eğer anne epidural almak istemiyorsa kimse onu buna zorlayamaz. Epidural doğumun çok daha rahat geçmesini sağlayan bir yöntemdir. Doğum etkilenmeden vücudun alt kısmında meydana gelen ağrıyı ortadan kaldırır. Anne adayı epidural aldıktan sonra ağrı hissetmez ancak basınç ve kasılmaları hissedebilir. Epidural anne adayını bayıltmaz, anne doğum boyunca uyanık ve kendindedir.

Epidural doğumun daha rahat ve acısız geçmesini sağlayan bir yöntem olsa da bazı yan etkileri olabilir. Epidural anestezinin en yaygın yan etkisi doğumun süresini uzatmasıdır. Bununla birlikte anne adayının tansiyonu düşebilir bu da bebeğin kalp atışlarında yavaşlamaya yol açabilir. Epidural anestezi ayrıca anne adayında baş ağrısına, kaşıntıya ve ameliyat sonrası sırt bölgesinde ağrıya sebep olabilir.