Alışverişin Korkulu Rüyası : İmitasyon Nedir?

Alışverişin Korkulu Rüyası : İmitasyon Nedir?
Alışverişin Korkulu Rüyası : İmitasyon Nedir?

İmitasyon Nedir?

Fransızca imitation kelimesinden dilimize geçen, özellikle kadınların alışveriş sırasında en çok korktuğu şeylerden biri olan imitasyon nedir? İmitasyon kelime anlamı ile taklit demektir. Genellikle parfüm, ayakkabı, kıyafet, takı ve ev eşyası gibi ürünlerde karşımıza çıkan imitasyon kavramı, günümüz alışveriş sektörünün olumsuz yanlarından biridir.

İmitasyon Ne Demektir?

İmitasyon hali hazırda var olan bir ürünün örnek alınması ya da tamamen kopya edilmesi ile meydana gelir. Ürün orijinal ürüne benzetilmeye çalışılarak üretilir. Hiçbir zaman orijinalleri gibi sağlam ve kaliteli olmayan imitasyon ürünleri kimi zaman görüntü olarak orijinallerinden ayırmak güçtür.

Kandırmaca bir pazarlama ve satış yöntemi olan bu durum satın alan kişilerin orijinal ürün aldıklarını düşünerek mağdur olmasına sebep olur. İmitasyon ürünler günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte çoğalma göstermiştir. Ürünler pazarlardan mağazalara kadar bir çok alanda karşımıza kolayca çıkabilir.

İmitasyon taklit ürün anlamının dışında farklı anlamlara da sahiptir. Örneğin bir kişinin başka bir kişinin konuşmasını taklit etmeye çalışmasına da imitasyon denir. Ancak imitasyon genel olarak taklit, çakma, sahte, kopya, replika, klon gibi anlamlarda ve daha çok alışveriş sektöründe kullanılmaktadır.

Neden İmitasyon Yapılır?

İmitasyon birçok insanın alışverişi sonrası mağdur olmasına sebep olsa da bazı maddi gücü yüksek olmayan kişilerin normal şartlarda alamayacağı ürünleri alabilmesine yardımcı olur.

İmitasyon ürünler orijinal ürünlerin neredeyse aynısı olacak şekilde üretilir. Bu da birçok insanın normalde maddi gücünün yetmeyeceği bir ürünü bu sayede çok daha düşük bir fiyata almasına yardımcı olur. İmitasyon ürünler ucuz ve kolay ulaşılabilirdir.

İnsanların alım gücü imitasyon ürünlerin günümüzde bu denli çok olmasının sebepleri arasında yer alır. Maddi gücü yüksek, bilinçli tüketiciler imitasyon ile orijinal ürün arasındaki farkı kolayca görebilir. Bu ürünlerin hitap ettiği kitle bu yüzden maddi olanağı güçlü kitle değil, daha uygun fiyata aynı ürüne sahip olmak isteyen kitledir. Ancak imitasyon ürünler orijinal ürünlere göre kalitesiz, kolay aşınan ya da yırtılan, kısa ömürlü ürünlerdir.

Günümüzde en çok imitasyonu yapılan ürünler parfümler, cep telefonları, tablet bilgisayarlar, saatler, ayakkabılar ve giyim ürünleridir.