Ege Kıyılarına Soğuk Dokunuş : Etezyen Nedir?

blank
Etezyen Nedir, Etezyen rüzgarları, Etezyen rüzgarları özellikleri nelerdir

Doğu Akdeniz ve Ege Denizinde kuzeyden esen kuru bir rüzgar türü olan etezyen nedir? Ticaret rüzgarları adı ile de bilinen Etezyen (Etesien), yaz aylarında etkili olan bir rüzgar türüdür. Daha çok Ege bölgesinde etkisini gösteren etezyen rüzgarları, Azor Dinamik Yüksek Basıncından, Basra Termik Alçak basıncına doğru oluşur. Ege denizinin güneyine ve Ortadoğu ülkelerine Yunanistan kıyılarından gelen etezyen rüzgarları, daha çok Mayıs ve Eylül aylarında etkilidir.

Etezyen Rüzgarının Özellikleri Nelerdir?

Genellikle Ege denizini etkileyen ancak kimi zaman Akdeniz bölgesini de etkisi altına alan etezyen rüzgarları mayıs ayından eylül ayına kadar düzenli bir şekilde esen rüzgar türüdür. Kuru bir rüzgar olan etezyen, zaman zaman kendisini fırtına olarak da gösterebilir. Yunanistan kıyılarından Ege’ye doğru esen rüzgar tarihte Yunanlı gemicilerin bu rüzgarları ticaret yaparken kullanmasından dolayı ticaret rüzgarları olarak adlandırılır. Kuzey ve kuzeybatı yönünden esen etezyen rüzgarı estiği mevsim süresince devamlı aynı yönde eser.

Ticaret yapmak için kullanılan yelkenli gemilere elverişli bir rota oluşturan etezyen rüzgarlarının hızları 15 ile 30 km arasında değişebilir. Ege adalarında ve çevresinde meltem olarak da bilinen etezyen rüzgarı gündüzleri denizden karalara, geceleri ise karadan denizlere doğru eser. Sıcaklık farkının basınca etkisinden dolayı oluşan bu rüzgar, tehlike yaratan ve şiddetli fırtınaya dönüşebilecek bir rüzgar türü değildir.

Küçük şiddetli rüzgar kategorisinde değerlendirilen etezyen rüzgarları, serinletici etkiye sahiptir ancak bulundukları bölgeye yağış getirmez. Ancak kimi zaman etezyen rüzgarları denizden geçerken nem yüklenebilir. Bu durum rüzgarın karaların doğu kıyılarına yağış bırakmalarına sebep olur. Etezyenler genellikle kuru rüzgarlar arasında değerlendirilir. Kuru olmalarına rağmen okyanus ve deniz üzerinden geçerken nem alarak ekvatoral kuşaktaki karaların doğru kıyılarına yağış bırakabilirler. Bu tip rüzgarlar yelkenli gemilere geçiş kolaylığı sağlar. Okyanus akıntılarının yönlerini düzenleyen etezyen rüzgarları ülkemizde genellikle yaz mevsiminde Ege denizinde eser. Sert bir rüzgar türü olan etezyenler fırtına takviminde yer alan bazı günlerde fırtına olarak ülkemize giriş yapabilir. Bu yüzden yaz mevsiminde denizciler ani gelişen, kuzeyden sert esen fırtınalı etezyen rüzgarına dikkat etmelidir.