Bipolar Nedir? Belirtileri Nelerdir?

bipolar nedir? belirtileri nelerdir?

Bipolar Nedir?

Öz Türkçe’de iki uçlu duygulanım bozukluğu olan bipolar nedir, tedavisi mümkün müdür, sebepleri nelerdir gibi pek çok soru soruluyor. Tüm bu soruları cevaplandırarak, hastalığa dair  bilgi sahibi olmanızı sağlıyoruz.

Bipolar Hakkında

Tanım olarak manik depresif bozukluk ya da manik depresyondur. Bipolar afektif bozukluk, riskli davranışlardan ötürü ilişkilere, aileye, kariyere zarar veren bir hastalıktır. En sık 20’li yaşlar görülme ihtimali bulunuyor. Hastalığın teşhisi genellikle 15 yaş ile 24 yaş arasında yapılıyor. Kadın ve erkekler arasında görülme sıklığının belirli bir oranda farkı yok. Çocuklarda ve 65 yaş üstünde görülme ihtimalinin nadir olduğunu söyleyebiliriz.

Bipolar Bozukluğunun Nedenleri Nedir?

Hastalığa neden olabilecek durum ve koşulların ne olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunuyor. Bu hastalık tansiyon, şeker hastalığı gibi tıbbi bir hastalık olduğundan, kesin olarak şu nedenden olur denilemiyor. Hastalığın ortaya çıkış sebebi kesin olarak bilinmiyor. Bipolar için illa ki bir neden sunulması gerekirse, kişinin beyin kimyasındaki sinyal iletimi düzensizliği sonucu olma ihtimali düşünülüyor diyebiliriz.

Genetik yatkınlık ta aynı şekilde bu hastalığın nedenleri arasında. Ancak ailesinde hiçbir şekilde bu hastalığın olmadığı kişilerde %1 ya da %2 oranında görülme riski vardır. Kardeş, abi, abla gibi yakın derece görülen bu hastalık, yakınında görülme ihtimalini %8’e çıkarıyor. Tek yumurta ikizlerinden birinde bipolar varsa, diğerinde de olma ihtimali %45 ile %60 aralığındadır.

Bipolar Hastalığının Tedavisi Var mı?

En sık sorulan sorular arasında bu hastalığının tedavisinin mümkün olup olmadığım bulunuyor. Bipolar ilaç kullanımı ve psikoterapi ile tedavi edilebiliyor. Manik ve depresif ataklar arasında tam tedavi mümkündür. Kişinin sağlığına kavuşması söz konusudur.

Tedavi; ilaç tedavisi, akut dönem tedavisi ve koruyucu tedavi olmak üzere dönemsel şekilde yapılır.

  • Akut dönem: Hastanın depresif ya da manik belirtileri gösterdiği dönemdir. Önlenmesi amamçlanır.
  • Koruyucu Dönem: Atakların tekrarlamaması ilk amaçtır.

İlk sağlık problemlerinin ortaya çıkmasıyla direkt olarak tedavi için başvuru yapılması önerilmektedir. Bipolar bozukluk için erken teşhis oldukça önemli olduğundan, kişisel psikolojik bozuklarda doktora gidilebilir.