Angajman Nedir?

Angajman Nedir?

Televizyonda, ana haber bültenlerinde ya da sosyal medyada bu kelime ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Sözlük anlamı bağlantı, bir şey için söz ya da yazıyla yükümlülük altına girme olan ancak daha çok askeri konuları içeren haber ve içeriklerde yer alan angajman nedir, angajman kuralları nelerdir gibi tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Angajman Hangi Konuları İçerir?

Angajman  wikipedia ‘da bir ülkenin farklı bir ülkenin hava sahasını ihlal etmesi ile ihlal edilen ülkenin topraklarında oluşabilecek herhangi bir tehdide karşı alınacak olan askeri tepkinin şartlarını belirten bir kavramı ifade eder. Genel anlamda ise üstlenme, taahhüt, toplumsal ya da siyasal bir eylem içerisinde olarak ona bağlanmak anlamını taşır.

Askeri operasyonların siyasi ve hukuki açıklayabilmek için angajman kuralları kullanılır. Angajman kuralları yetkili bir otorite tarafından çıkarılır. Kurallar içerisinde askeri kuvvetlerin hedeflerini yerine getirirken bağlı olacakları kurallar ve sınırlar yer alır. Angajman kurallarının ulusal askeri doktrinlerde farklı çeşitleri bulunur. Tamamlayıcı (yardımcı) emirler, dağıtım emirleri, harekât planları, yürürlükteki direktifler angajman kurallarından bazılarıdır. Bu yönergeler askeri kuvvet kullanımı ile ilgili yetki ve sınırlamalar içerir.

Angajman diplomaside ise tarafların ilişkilerini yürütürken kullandıkları yol ve yöntemlerin tümü olarak tanımlanır.

Angajman Kuralları Nelerdir?

Yetkili otoriteler tarafından çıkartılarak kuvvetlerin uyması ve bağlı olması gereken kural ve sınırları belirten angajman kuralları kısaltmalar içerir. Bu kısaltmalar askeri direktiflerden oluşur. Halk arasında kısasa kısas niteliği taşıyan kurallar gibi algılanan, ancak bununla herhangi bir bağlantısı olmayan angajman kuralları her durum için farklı farklı uygulanır. Örneğin barış ve savaş zamanları için farklı angajman kuralları vardır. Ayrıca asker birliklerin nerede nasıl konumlanması gerektiği ya da operasyonlarda hangi kalibrede mermi kullanılacağı gibi konuları da düzenler. Taciz ateşlerine nasıl cevap verilmesi ve uyarı ateşlerinin nasıl olması gerektiği de angajman kurallarına dahildir.

Angajman kuralları siyasi ve askeri hareketlerde şu soruların yanıtlarını verir;

  • Hangi eylemlere izin verilir?
  • Eylemlere ne zamana kadar izin verilir?
  • Eylemlere hangi durumda izin verilir?
  • İzin verilen eylem nasıl gerçekleştirilmelidir?
  • İzin verilen eylem kime karşı gerçekleştirilmelidir?