Mekatronik Mühendisliği nedir?

blank

‘Yüksek mühendisim’ klişelerine konu olan, gençlerin hayallerini süsleyen mekatronik mühendisliği nedir? Daha da ilginç olan ise mekatronik mühendisliği okuyanlar ne iş yapar?

Teknolojinin depara koştuğu makine, elektronik, bilgisayar donanımı ve yazılım sektörleri endüstriyel anlamda akıllı makineler ve robotların da insan gücünün yerine almasını sağladı. ‘Yapay zekalar insanlığı yok edecek’ tartışmaları bir kenara dursun, işte bu sistemleri de yapan da insanoğlu tabii.. İşte mekatronik mühendisliği nedir sorusunun net olarak yanıtı da bu noktada en önemli unsur haline geliyor. Mekatronik mühendisleri akıllı makinelerin ergonomik şekilde tasarlanmasını sağlayarak daha işleyiş açısından daha faydalı hale getirmekle uğraşıyorlar.

Mekatronik mühendisi nasıl olunur?

Mekatronik mühendisleri elektronik ürünlerin tasarlanarak üretilmesini çağımızın elimiz gibi kullandığımız bilgisayarlarla yapılıyor. Faklı yazılım teknolojileriyle makine ya da ürün üzerinde ciddi çalışmalar sonucunda yapılmasını sağlıyor. Mekatronik mühendisi olmak için ise üniversitelerin Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmak gereklidir. Lisans eğitimi boyunca arklı sistemlere hakim olan öğrenciler kendilerini geliştirerek, iş gücünü ekonomik olarak kullanabilen, aynı zamanda çevresel faktörleri de göz önünde bulundurarak verimli şekilde kullanılabilen materyaller üretir. Mekatronik mühendislerinin yarattıkları bu ürünler mekanik gücü oluşturmak için motor sistemler taşırlar.

Mekatronik mühendislerinin çalışma alanları nelerdir?

Mekatronik mühendisleri iş dünyasının hemen hemen her alanında etkili bir şekilde çalışırlar. Sağlıktan otomobile geniş bir yelpazede robot sistemleri geliştiren mekatronik mühendisleri, prototip üretim tezgahları, otomatik üretim tezgahları, matkap gibi farklı ürünlerin tasarımında ciddi tasarımlar yaparlar. Otomobilde ise hava yastığı güvenlik sistemlerinden tutun da ABS fren sistemlerine, uzaktan kumandalı kapı kilitleri gibi birbirinden değişik konularda titizlikle çalışırlar.

Dünyaya sağladığı büyük kolaylıklar sayesinde mekatronik mühendislik bilimi çok geniş endüstriyel üretim merkezlerinde ciddi bir yer tutmuştur. Yahu yine de nedir bu mekatronik mühendisliği diyenler için, kısaca hayatınızı kolaylaştıran her üründe izleri olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki mekatronik bir ürün motor sistemleri, sensörler, mikroişlemci gibi pek çok örnek verilebilir. Mekatronik ürünler, tanımlanan ortamı gözlemlemekle birlikte ortamdaki değişimleri de algılayabilirler. Bütün bunlarla birlikte de algıladığı bilgileri yorumlayabilirler.