182 Nedir? Alo 182.

182 nedir? Alo 182 Ne İşe Yarar?

182 nedir?

Anneanne, babaannelerimizin ‘çocuğum yanlarım ağrıyor doktora gideceğim’ sızlanışlarını artık Alo 182 dinliyor. İyi de ALO 182 nedir? MHRS yani Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden doktor muayenesi için randevu almak artık bir telefon kadar yakın. Öyle ki 182 bu randevunun gerçekleşmesini sağlayan bir hat. Cep telefonlarıyla da kolaylıkla ulaşılabilen 182 hattını arayarak operatöre T.C. Kimlik Numaranızı veriyorsunuz. Ardından gitmek istediğiniz hastane, poliklinik ve hatta doktor tercihinizi operatöre söylüyorsunuz. Operatör size talepleriniz doğrultusunda uygun saat ve günü aktarıyor. Daha sonra size uyan gün ve saatte randevunuzu alabiliyorsunuz.

Ancak doğru bir iletişim için operatörün sorduğu tüm soruları net bir şekilde dinleyip aynı netlikte yanıtlar vermeniz durumunda sağlıklı bir iletişim kurmanız mümkün olabiliyor. MHRS’yi internetten de kullanabileceğiniz gibi telefondan da aksi durumlarda iptal işlemi uygulayabiliyorsunuz.

ALO 182 neden kuruldu?

Sağlık Bakanlığı Türkiye’de daha aktif ve basit bir sağlık hizmeti ağı kurmak maksadıyla Sağlıkta Dönüşüm Projesi yayınladı. Bu projeyle birlikte Merkezi Hekim Randevu Sistemi kuruldu. Alo 182’nin de dahil olduğu bu sistem Avrupa Birliği tarafından kabul dilen 20 temel kamu hizmetinden biri olmayı da başardı. Öte yandan dağınık halde uygulanan randevu sisteminin merkezileşmesini sağlayan MHRS’nin en çok tercih edilen yöntemi alo 182 oldu. Yüzde 99,6’lık erişilebilirlik seviyesi olan bu sistemde yapılan aramalar ücretlidir. Alo 182 henüz acil aramalar kapsamında olmadığı için Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından ana kuralları belirlenerek ödemelerde alt ve üst sınırları da şekillendirilmiştir. Fakat bu hat üzerinden yapılan aramalarda Sağlık Bakanlığı herhangi bir ücret almamakla birlikte tüm gelir aradığınız telefon hattına ilave ücret faturalandırılır. Alo 182’den aldığınız randevuların iptalini de sağlayabilirsiniz. Unutulan ya da iptal edilmeden gidilemeyen bir randevu için herhangi bir muayene katkı payı da ödemeniz söz konusu değildir. Ancak sizden başka hastaların muayene haklarını elinden almamak adına gidemeyeceğiniz muayeneleri iptal etmeniz gerekmektedir. Çünkü seçtiğiniz saat aralığı ve gün başka hastalara verilemeyecektir. Bu nedenle mümkün olan en erken zamanda  gidemeyeceğiniz randevuyu iptal etmelisiniz.