Tropikal Fırtına Nedir?

Tropikal fırtına nedir?

Türkiye’de ismini ilk kez duyduk kimi felaket tellalları endişelendirdi ha vurdu ha vuracak derken bizi teğet geçti gitti peki tropikal fırtına nedir? Amerika Birleşik Devletleri ya da Ekvator ülkelerinde adını sıkça duyduğumuz tropikal fırtına bir diğer deyişle kasırga, çok şiddetli ve hızla dönerek esen tropik bir rüzgardır. Beaufort ölçeğine göre saatte 118 km’den fazla hızla esen bu fırtına tipi genellikle Doğu Büyük Okyanus ve Güney Atlantik dışındaki tropikal ve subtropikal iklim kuşağındaki sıcak denizlerde meydana gelen tropikal fırtına genellikle Ağustos ve Eylül aylarında görülür.

Bu fırtına türü en sık Orta Amerika kıyılarında özellikle Büyük Okyanus ve Meksika Körfezi’nde rastlanır. Mevsim başlangıcı ve mevsim sonlarında Karayipler’in batısında görülür. Orta Amerika kıyılarının açıklarında ve Meksika Körfezi’nde sık sık rastlanan tropikal fırtına en çok 1930- 1950 yılları arasında meydana geldi. Tropikal fırtına genelde kuzeybatı yönünde eser ve ekim ayına kadar devam eder.

Türkiye’de daha önce tropikal fırtına oldu mu?

‘Çıktı çıkacak geldi geliyor’ haberlerinden sonra tropikal fırtına söylentisi bile Türkiye’de gündemi değiştirmeye yetti ki bu kadar endişelendirmesi çok da şaşırtacak bir durum değil. Çünkü Türkiye tarihinde daha önce hiç tropikal fırtına izine rastlanmadı. Küresel ısınmanın getirmiş olduğu iklim değişikliklerinden dolayı fırtınanın yönü de değişerek daha kapalı bir deniz olan Ege Denizi’ne doğru kaymış önce Ege Bölgesi ve özellikle İzmir’de ciddi önlemler alınmıştı. Fırtına Türkiye’ye gelmedi de değil İzmir’in üzerinden geçerek İstanbul’a doğru ilerlemiş ardından ise 10-20 saat içinde Türkiye’yi terk etmiştir. Evet yeryüzüne çok yaklaşmadı net olarak olumsuz etkilerini göremedik ancak tropikal fırtına İstanbul’da bazı siklonik rüzgarlara neden olmuş bu da 4 ile 5 metre arasında yükselen dalgalara yaratmıştı.

Normalde tropikal fırtınalar ortalama olarak Haziran ayı ve Ekim ayları arasında bir risk teşkil eder. Bu fırtınaların nedeni olarak deniz yüzeyindeki sıcaklık ve nemin fazlalığı gösterilebilir. Ama tropikal fırtınalar açısından en tehlikeli ay olarak Eylül desek çok da abartmış olmayız. Her tropikal fırtına kasırga değildir. Tropikal fırtınaların kasırgaya dönüşmesi için hızının saatte 117 km olması gerekir. Bu ise beraberinde korkunç doğal afetleri getirir.