Polenta Nedir?

Son zamanlarda sıkça merak edilen konulardan biri olan polenta nedir sorusuna cevap vermeye çalışalım. Mısır ununun tat verdiği pek çok şahane lezzet vardır. Bunlardan biri de Avrupa’ya ait olan polenta olarak bilinen bir yemek çeşididir. Türk lezzetlerine de yakın olan pratik bir yemektir. Peki, bu yemek hakkında neler biliyoruz? Polenta nasıl yapılıyor? Hangi malzemelerle birlikte çeşitlenerek tüketilebilir?

Polenta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya’nın Venedik mutfağına özgü olan polenta mısır unundan yapılır ve garnitür olarak servis edilebilir. Polenta, mısır ununun kalın çekilmiş halidir bir nevi. Bunu yaparken sarı ve beyaz olan mısır unu kullanılmaktadır. Mısır ununun yanında tuz, tereyağı, su ve parmesan kullanılarak yapılır.

Polenta Nasıl Çeşitlendirilir?

Polenta pek çok şekilde çeşitlendirilerek farklı tatların ilave edilmesiyle de tüketilebilir. Çeşitli otlar, sebzeler, etler ve peynirler kullanılarak da zenginleştirilebilir. Maydanoz, dereotu, domates sosu veya yoğurt sosunun ilave edilmesi ile oldukça sevilen ve lezzetli bir yemek halini almaktadır. Yapılması da çok kolay olan bir yemektir. Polentanın kızartma, fırında pişirme, şiş ya da lapa tarzında çeşitli metotlarla pişirilmesi mümkündür. Genellikle kızartması yapıldığında aperatif yemek olarak sunulur. Kızartması yapıldığında dışı çıtır çıtır, içi ise yumuşak bir yiyecek olur. Ayrıca biz Türklerin damak tadına da yakın olduğu için sevilebilecek bir lezzettir. Polenta garnitür ve yemek olarak yenilmesinin yanı sıra değişik lezzetler eklenerek tart, kek ve tatlı gibi farklı tariflerle de çeşitlendirilebilir. Tamamen sizin zevkinize ve lezzet anlayışınıza kalmış denemeler yapabilirsiniz.

Polenta Nasıl Yapılır?

Polenta yapımında ilk aşama su ocağa alınarak kaynatılır. Daha sonra tuz eklenir. Sonrasında polenta adı verilen malzeme yani mısır unu yavaş yavaş ilave edilir. Yaklaşık 10 dakika süreyle tencerenin kapağı kapatılarak pişirilmeye bırakılır. Tereyağı ve parmesan peyniri de eklenerek bir süre daha pişirilir. Dinlenmeye bırakılır. Dinlendirildikten sonra kalıp şeklinde çıkarılarak sıvı yağ ile kızartılır ve yağlanarak fırına verilir. Bunlar yapılmadan lapa şeklinde de servis etmek mümkündür. Polenta yapımında önemli olan kısık ateş kullanılmasıdır.