Palm Yağı Nedir, Nelerde Kullanılır?

blank
palm-yağı-nedir

Palm Yağı Nedir?

Özellikle son dönemlerde hakkında oldukça farklı tartışmaların olduğu palm yağı, özellikle de ünlü bir sürülebilir çikolata markası ile beraber tekrardan ön plana çıkmaya başlamış oldu. Fakat düşünüleni aksine bu yağ yalnızca marka bünyesinde kullanılmıyor. Bununla beraber dondurulmuş ürünlerde ve kısmen pişirilmiş olan ürünlerde, market raflarında çocukların tüm ilgisini üzerine çekmeyi başaran çikolata ve şekerlemelerin çok büyük bir kısmında, hatta kimi bebek mamalarının içeriklerinde de palm yağını görmek mümkün.

Palm Yağı Nerede Yetişir?

Genel itibari ile Batı Afrika kökenli olan palm yağı, Kuzeydoğu Asya ve Amerika’nın tropikal bölgelerinde yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Palm yağı nedir ? Bir çeşit palmiyeden elde edilmekte olan bu yağ gerek ucuzluğu gerekse dayanıklılığı nedeni ile ticari alanda sıklıkla tercih edilmektedir. Öyle ki düşündüğünüzün aksine organik olan bazı ürünlerde de palm yağına rastlamanız mümkün. Kalitesiz ve doymuş yağ oranı barındırmasından ötürü başta obezite ve kalp hastalıklarına davetiye çıkartabilmektedir. Palm yağı içerisinde alfa, beta, gama, tokoferoller, delta tokotrienoller, steroller, karotenoidler, koenzim Q10, fosfolipitler ve glikolipitler bulunmakta. Yağın en belirgin özelliklerinin başında raf ömrünün uzun olması gelmekte. Oda sıcaklığında yarı katı bir halde bulunan yağ, yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılarak bileşenlerinin özel ürün uygulamalarında kullanılmak adına izole edilebilmektedir. Böyle olunca da katı yağlar ve margarin için uygun bir ana bileşen olur.

Kırmızı rengi ve kokusu yok etmek adına palm yağı çok yüksek sıcaklık uygulamalarına maruz bırakılmaktadır. Bunun sonucunda otaya çıkan bazı atık maddeler; kanserojen tartışmalarını da beraberinde getiriyor. Pek çok kişi trans yağ içermiyor olmasından ötürü palm yağının sağlıklı olduğunu düşünse de çok yüksek oranda doymuş yağ içermesinden ötürü uzmanlar tarafından uzak durulması gerektiği düşünülüyor. Öyle ki insanların zararlı bulduğu ayçiçeği yağında doymuş yağ asidi oranı %7 iken palm yağında ise bu oran %44.3’tür.

Taze palm yapı A ve E vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra doğal bir antioksidandır. Fakat mutfaklarda ve yenilen yemeklerde kullanılabilmesi adına pek çok farklı rafine işlemden geçmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu durum faydadan çok zararı beraberinde getirmiş olur.