Tayland Boksu : Muaythai Nedir?

Muaythai nedir ve nasıl yapılır, Muaythai sporu nedir

Kökeni Tayland’a uzanan bir boks türü olan Muaythai dünya genelinde Tayland boksu olarak bilinir. Savunma savaş sanatı kategorisinde değerlendirilen Muaythai genelde kickboks ile karıştırılsa da aslında bu ikisi birbirinden farklı sporlardır. İçerdiği bazı özellikleri ile kendini diğer savunma sporlarından ayıran Muaythai nedir, nasıl bir spordur, Muaythai kuralları nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Muaythai Nedir? Nasıl Bir Spordur?

Muaythai yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı bir savunma sporudur. Başta Tayland olmak üzere Myan Mar, Laos, Kamboçya gibi farklı Asya ülkelerinde yapılır. Muaythai diğer savunma sporları gibi teknik ve strateji esaslıdır. Spor genellikle sert geçer. Ancak bu özelliğine rağmen yapılış amacı hayata karşı olan saldırganlığı bastırmaktır. Muaythai aynı zamanda stresten uzaklaşmayı, negatif enerjiyi atarak pozitif enerji kazanmayı sağlar. Faydalarından bir diğeri kişinin özgüvenini yerine getirmesidir. Düzenli muaythai yapmak konsantrasyon gücünü artırır, mücadele yeteneğini üst noktaya taşır. Panik ve stres anlarında yaşanan kontrolsüzlük muaythai ile kolayca ortadan kaldırılabilir.

Muaythai’nin Tarihi

Boks kategorisinde bulunan Muaythai ‘nin tarihi ile farklı rivayetler mevcuttur. İnanışa göre bu özel sporun tarihi 2000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İlk olarak Çin’de yapıldığına inanılan muaythai’nin, bu çağlarda kralların taht savaşlarını kazanmak için uyguladıkları bir spor türü olduğu düşünülür. Bu yüzden “kralların dövüş sanatı” adını alan muaythai zamanla sadece kralların değil, hemen herkesin uygulayabildiği bir yaşam biçimi olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Muaythai Nasıl Yapılır?

Muaythai sert ve otantik bir savunma sporudur. Spor esnasında en çok yumruk ve tekmeler kullanılır. Yumruk ve tekmeye ek olarak dövüşler sırasında sporcu diz, dirsek ve klinç teknikleri de kullanabilir. Günümüzde popüler savunma sporları arasında yer alan muaythai, sadece bedenen uygulanan bir spor değil zihnin ve ruhun da işin içinde olduğu bir dövüş sanatıdır. Savaş sırasında kişi konsantrasyon gücünü geliştirir, zaman yönetimi konusunda kendini geliştirir, stres ve korku duygusu ile savaşmayı öğrenir. Tüm bunlarla birlikte sporcu kendini savunma, mücadele etme ve doğru zamanda doğru vuruşu yaparak öne geçme yeteneği kazanır.