Mbps Nedir?

Mbps Nedir?

İnternet kullanıcıları, mbps kelimesi ile internet aboneliği, modem ya da wifi cihazı almak istediklerinde mutlaka karşılaşmıştır. Ancak günümüzde artık hemen herkes internet kullanıyor olsa da mbps nedir, mbps ne işe yarar sorularına tam olarak cevap veremeyebilir. Megabit olarak da kullanılan mbps internetin standart hız birimi anlamına gelir. Adil kullanım kotası ile ilgili en ayırt edici değişkenlerden biri olan mbps ‘nin açılımı “Mega Bits Per Second” ‘dır. 1 saniyede kaç bit veri aktarıldığını anlayabilmek için kullanılan megabit genelde birçok kişi tarafından Megabyte ile karıştırılır.

Megabit Mb olarak kısaltılır. MB kısaltımlı olan Megabyte ise ortalama olarak 1000 Kilobyte’a denk düşen veri ölçü birimidir. Bilgisayarlarımızda yer alan film, müzik, fotoğraf vb. gibi dosya ve belgelerin boyutu Megabyte (MB) cinsinden ölçülür. Bu tip dosyaların bilgisayar ortamında ne kadar yer kapladığı Megabyte (MB) cinsinden belirlenir. Megabyte dışında byte, kilobyte, megabyte gibi farklı ölçüm terimleri de mevcuttur.

  • 1 Byte = 8 Bit
  • 1 Kilobyte = 1024 Byte
  • 1 Megabyte = 1024 Kilobyte
  • 1 Gigabyte = 1024 Megabyte
  • 1 Terabyte = 1024 Gigabyte

Megabit yani Mbps ise bir bilgi işlem terimidir. Mbps ile saniyede aktarılan veri hızı ölçülür. 1 saniyede 1 Megabit veri hızı aktarılır. 1 megabit veri hızı ortalama 122 kilobayta denk gelir. Bu oran megabyte çevrildiğinde yaklaşık 1 Megabit = 12 Megabyte gibi bir oran karşımıza çıkar.

Mbps Hesaplama

Megabit , Mbps hesaplama işlemi son derece basit bir işlemdir. Bunu bir örnekle açıklayalım. Download hızı : 8 Mbps ve upload hızı : 4 mbps olan bir internet üzerinden ilerleyelim. 8 Mbps  saniyedeki megabit sayısıdır (Mega Bit Per Second) . 8 bit 1 byte olduğu için, 8 mbps / 8 = 1 megabyte olur. Bu saniyede 1 megabyte indirme yapılabilir anlamına gelir. Upload yani yükleme hızı ise 4 mbps / 8 =0,5 megabyte yani 512 kilobyte olur.

Farklı bir örnekte ise internet paketinizin 100 Mbps hıza sahip olduğunu düşünelim. 100 Mbps ile saniyede 12,5 Megabayt veri hızı elde edebilirsiniz. Bir filmin ise ortalama 700 MB olduğunu düşünürsek, 56 saniye bu filmi indirebilirsiniz anlamına gelecektir. Ancak bu hız sadece internet paketine sahip kişinin internet hızına bağlı değildir. Karşıdan veri indirilen server ve onun durumu da indirme hızını etkileyen unsurlar arasında yer alır.