Difüzör Nedir?

Difüzör Nedir?

Saçları dalgalı ve kıvırcık kadınlar için onları kontrole almak çoğu zaman güç olabilir. Özellikle banyo sonrası saçların çok kabarmaması ve daha güzel bir görünüm kazanabilmesi için bazı yöntemler uygulamak gerekir. Difüzör bu yöntemlerden biridir. Difüzörün kullanım alanına ve nasıl kullanıldığına geçmeden önce difüzör nedir onu inceleyelim. Difüzör dağıtıcı anlamına gelir. Fön makinelerinin ucuna takılarak kullanılan difüzör hava akışını yavaşlatmak ile görevlidir. Bu yavaşlatma sayesinde saç bukleleri bozulmadan kurur ve şekil alır.

Difüzörlerin saç kurutma makinelerinde kullanılan türleri dışında arıtma tesislerinde, oksijenlendirme ya da havalandırma uygulamalarında kullanılan farklı türleri de bulunur. Türbülanslı difüzör, dört yönlü difüzör, lineer ( slot ) difüzör, swirl difüzör ve konfor difüzörü diğer difüzör türleri arasında yer alır.

Difüzör Nasıl Kullanılır?

Saç kurutma makinesine takılarak kullanılan difüzörün görevi saçın direkt ısıya maruz kalmasını önlemektir. Saç ısıdan zarar görmeden kuruyarak şekil alır. Daha çok dalgalı ve kıvırcık saçlıların kullanımı için uygun olan difüzör saçların doğal bir şekilde şekil almasını ve dalgalarını korumasını sağlar. Difüzör sadece dalgalı ve kıvırcık saçlarda değil düz saçlarda da hafif dalga oluşturabilmek için kullanılabilir.

Difüzör kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunur. Örneğin difüzör kullanmadan önce saçınızdaki fazla suyu havlu ile iyice almalısınız. Saçınızın daha iyi ve kalıcı şekil almasını istiyorsanız difüzörü kullanmadan önce saçınıza köpük, jöle ya da sprey gibi saç şekillendirme ürünleri uygulayabilirsiniz. Difüzörü kullanırken yüksek ayarda değil düşük ayarda kullanmalısınız.

Saçlarınızın hepsini ya da çoğunluğunu değil parça parça alarak difüzöre yerleştirmelisiniz. Bunun için saçlarınızı yanlardan, alttan ve üstten olacak şekilde dörde ayırabilirsiniz. Ayırdığınız her bir parçayı difüzörün içerisinde yerleştirerek saçlarınıza şekil vermek saçınızın daha kolay şekillenmesine yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızı öne atarak da difüzörün içerisine yerleştirip şekil verebilirsiniz. Saç kurutma makinesinin, saç diplerine doğru yavaşça hareket ettirilerek uygulandığı bu yöntem de saçınızın hacim kazanmasına yardımcı olur. Saçınıza difüzör uyguladıktan sonra kabarıp hacmini kaybetmemesi için saçlarınızı çok hafif olacak şekilde nemli bırakabilirsiniz.