Longaz Nedir?

Karadeniz halkına özgü bir şive vardır. Bu şiveye laz şivesi denir. İnsanlar Karadenizlilerin ağzından dıydukları longaz sözcüğü için longaz nedir? diye düşünür ve ne anlama geldiğini de merak eder. Longaz kelimesinin sözlükte geçen üç tane anlamı vardır. Longaz kelimesi Türkçe bir kelimedir. Longaz kelimesi bulmacalarda da sorulan bir cevaptır ve bu kelimenin anlamını bilmeyen çok kişi vardır.

Longazın Anlamı Nedir?

Longaz, tepelerin arasında bulunan çukur yerler, uçurumlar manasına gelmektedir. Ufak yamaçlarda bulunan küçük yükseltilerin arasında yer alan küçük yerler longaz manasına gelir. Bulmacada longaz cevap olarak sorulurken, soruluş şekli tepelerin arasındaki küçük çukurlar veya tepelerin arasındaki uçurumlar, yarlar şeklinde sorulur. Longaz Trabzon halkı tarafından da yoğun olarak kullanılan bir kelimedir.

Longaz Sözlükte Nasıl Geçer?

Longazın sözlükte geçen bir diğer anlamı ise suların en derin olduğu yer olmaktadır. Suların en derin yeri olarak da longazın anlamı karşımıza çıkmaktadır. Deniz veya ırmak suları her bölümü aynı derinlikte olmaz. Suların derin olduğu yerler sözlükte longaz diye adlandırılır. Bu yerler bazen kayaların derinliklerindeki yerleri dahi kapsayabilir. Bazı kayaların altı da boşluktur ve bu boşluklar su ile dolu olabilir. Irmak, nehir, deniz ve göllerin en derin yerine longaz adı verilmiştir.

Longaz Neye Denir?

Longaz, deniz kenarındaki veya dibindeki en derin yer demektir. Denizin içindeki veya nehrin içindeki su kuyuları da longaz adıyla adlandırılır. Bazı yöreler değişik bir şive ile kelimeyi longoz şeklinde de kullanır. Yarışma veya sözcük bulmacalarda longaz veya longoz olarak sorulan bu kelime Türkiye’de en fazla Karadeniz bölgesinde ve Karadeniz halkı tarafından kullanılır. Dilbilgisi sözlüğünde Türkçe bir kelime olduğu görülen bu kelime, farklı şive kullanımıyla farklı yönlere de çekilebilmektedir. Longaz kelimesini Türkçe sözlük içinde arayan kişiler bu kelimenin yanında longoz kelimesini de görebilmektedir. Bulmaca çözmeyi seven kişiler, şayet Trabzon veya Karadeniz şivesine hakimlerse veya bu kelimenin tesadüfen bir yerde anlamıyla karşılaştılarsa hemen bulabilirler. Ancak Longaz kelimesi Türk dilinde fazla kullanılmayan bir kelime olmaktadır.