Dizisi De Var: Kuzgun Nedir?

blank
kuzgun nedir, kuzgun ne demek, kuzgun kuşu nedir, kuzgun özellikleri

Son günlerde yayınlanan bir televizyon dizisi ile birçok kişinin merak ettiği, anlamını araştırdığı kuzgun nedir? Kuzgun karakarga ya da kelağ familyasından gelen bir kuş türüdür. İnce zekası ile oldukça ilgi çekici bir kuş olan kuzgun büyük yapılı ve simsiyah bir görünüme sahiptir. Corvus cinsi bir kuş olan kuzgunla ilgili tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kuzgun Nedir? Nasıl Bir Kuştur?

Karga ailesinden gelen ancak kargadan biraz daha küçük bir yapıya sahip olan kuzgun iri ve uzun gagalı bir kuştur. Kanat açıklığı 1,5 metreye kadar ulaşabilen kuzgunların boyları genellikle 64 cm civarıdır. Kuzgunların vücutlarındaki tüm tüyler siyahtır. Gagaları çok kalın ve kuvvetlidir. Genellikle sürüler halinde gezici olan bu kuş türü yumurtladığında 3 ila 6 arası yumurta verir, kuluçka süreleri ise 12 gündür. Kuzgunlar ağaç ya da kayalık gibi bölgelerde yaşamayı tercih eder. Bu bölgelere çalı çırpı ile yuvalarını inşa eder ve bir arada yaşamayı seçer.

Kuzgunların Özellikleri Nelerdir?

Kuzgunlar son derece zeki hayvanlardır. Kargagiller içerisinde en zeki kuş türünün kuzgun olduğu ileri sürülür. Oyun ve akrobasi yetenekleri olduğu gibi sorunlara çözüm üretme konusunda da oldukça yeteneklidir. Tıpkı kargalar gibi bir şeyleri çalmayı seven kuzgunlar hırsız kuş adı ile bilinir. Erkek kuzgunlar dişi kuzgunları etkilemek için mavi ve beyaz renkte, parlak nesneleri çalarak yuvalarına taşır. Birçok kuzgun yemeğine ilk hamlede ulaşabilir, ayrıca yemeğini diğer kuzgunlardan saklayabilir. Kuzgunların en ilginç özelliklerinden biri de papağanlardan bile daha iyi konuşabilmesidir. Kuş, otomobil, motor sesi gibi seslerin taklidini yapabilir. Oyun oynamayı çok seven kuzgunlar çam kozalakları, golf topları ve küçük taşlar ile oyun oynar, köpek ve kurt gibi hayvanlar ile uzaktan da olsa oynamayı, alay etmeyi sever.

Kuzgunlar iletişimlerini birbirlerine sinyal kurarak gerçekleştirir. Eğer bir nesneyi birbirlerini işaret etmek isterlerse gagaları ile sinyal verip, diğer kuzgunun dikkatini çekebilirler. Balık, et, meyve, tohum, leş ve çöp gibi farklı şeyleri yiyebilen kuzgunlar, çöl, orman ve dağlık alanlar gibi farklı bölgelere kolayca uyum sağlayarak yaşayabilirler.