İtalyan Mutfağı Vazgeçilmezi: Ançuez Nedir?

ançuez nedir, ançuez ne demek, ançuez tarifi

İtalyan mutfağı ve meze denince akla gelen ilk isimlerden biri olan, bir tür sos olup pizzalardan salçalara birçok alanda kullanılan ançuez nedir? Ançuez İtalyan mutfağının hamsisi olarak bilinen bir tür ezme ve sostur. İçeriğinde hamsi balığının bulunduğu ançuez kimi zaman sardalya balığından da yapılabilir. İtalyan mutfağının özel soslarından biri olan bu lezzetli yemek hamsi balığının tuzlanması ve ardından baharatlarla harmanlanarak bekletilmesi ile yapılır.

Ançuez Nasıl Yapılır?

Ançuez yapabilmek için öncelikle aşağıdaki malzemeleri temin etmelisiniz.

  • 1 kilo hamsi
  • 10 adet tane karabiber
  • Zeytinyağı
  • Yarım kilo kaya tuzu

Hamsilerin başlarını kopartıp, içlerini temizledikten sonra çok iyi bir şekilde yıkayın. Yıkama işlemini kısa tutmayın, mutlaka en az 5 -6 kez sudan geçirin. Ardından tüm hamsileri bir süzgece alın ve suyunu tamamen bırakana kadar bir iki saat olacak şekilde bekletin. Bir teneke ya da bir kavanozun içerisinde bir kat olacak şekilde kaya tuzu serin. Kaya tuzunun üzerine bir kat hamsi balığı serin. Bu işlemi tüm balık ve tuzlar bitene kadar sürdürün. Teneke ya da kavanoz bir kat tuz, bir kat balık olacak şekilde doldurulmalı. Kalan tuzu tüm malzemenin üzerine boşaltın ve kalan boşluk kısmına 300-500 gramlık fazla baskı yapmayacak bir ağırlık koyun. Burada bir taş kullanabilirsiniz. Teneke ya da kavanozun ağzını kapatın ve bu şekilde kapağı hiç açmadan 45 gün boyunca hamsileri bekletin. 45 günlük süre sonrasında istediğiniz zaman, istediğiniz miktarda hamsi çıkarabilirsiniz. Çıkardığınız hamsiyi servis etmeden önce yıkamalı ve bir iki saat boyunca suda bekletmelisiniz. Bu işlem hamsinin fazla tuzunu salmasını sağlayacaktır. Ardından üzerine zeytinyağı ve limon ekleyerek servis edebilirsiniz.

Ançuez Nerelerde Kullanılır?

Ançuezi zeytinyağı ve limon ile servis edebileceğiniz gibi ev yapımı pizzaların içerisine de ekleyebilir, pizza sosu olarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında kanepelere, sandviç içerisine ekleyebilir, salatalara salata sosu olarak ilave edebilirsiniz. Eğer evinizde evcil bir hayvanınız varsa fazla tuzunu aldıktan sonra hayvanınıza konserve mama şeklinde de ançuez verebilirsiniz. Tüm bunlar dışında ançuezi ezme, salça ve sos olarak da kullanabilmeniz mümkün.