Küpeşte Nedir? Ne için Kullanılır?

blank
küpeşte nedir? nerelerde kullanılır?

Küpeşte Nedir?

Denizcilerin sık sık kullandığı bir kavram olan küpeşte nedir? Kullanım alanları nelerdir? Avantajları ve türlerdir nelerdir gibi soruların cevaplandırılmasını sağlıyoruz. Aşağıda verilen detaylı bilgiler sayesinde, bu kavrama dair sorularınız yanıtlanmış olacak.

Küpeşte Hakkında

Sorulan sorular arasında olan küpeşte nedir sorusunun cevaplanmasını sağlayalım. İlk olarak gemilerde güverte hizasında ıskarmoz bağlarına tutturulan dikmelerin dış yüzeylerine kaplanan kaplamalardan oluşan siper olarak tanımlayabiliriz.

Denizlik terimi olarak nedir sorusuna yanıt, güverte üstündeki bordo kaplama şeklinde cevaplanabilir.

Ayrıca İnşaat sektöründe de küpeşte kavramının kullanıldığını bilmelisiniz. İnşaat alanında korkulukların üzerine elin kaymaması amacıyla yerleştirilen boydan boya ahşap – madem ya da plastik kısma da küpeşte deniyor.

Son olarak yapı – dekorasyon sektörü için bu kavram; merdivenlerde korkuluğun üzerine veya duvara bağlanan, iniş ve çıkışlarda tutunma amacıyla kullanılan parça olarak tanımlanıyor.

Küpeşte Neden Kullanılır?

Genel olarak bakıldığında kullanım alanının koruma amaçlı olduğu görülüyor. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu kavram, her alan için farklı bir şekilde koruma sağlıyor. Özellikle Osmanlı Devleti’nde kullanımın savaş gemilerinde olduğunu söyleyebiliriz. Sonra sonra ise inşaat sektöründe ve yapı – dekorasyon sektöründe küpeşte kullanımının önlem amaçlı kullanıldığı görülmektedir. Ellerin zarar görmemesi, merdiven gibi alanlarda koruma amaçlı önlemlerin alınması açısından tercih ediliyor.

Hareketli Küpeşte

Son dönemde yaşanan gelişmeler küpeşte için de farklı seçeneklerin oluşmasını sağlamış. Geniş bir alanda kullanımı olan bu yapı için farklı işlevsel özellikler dahilinde kullanımı mümkün kılınmıştır. Giyotin cam olarak da bilinen hareketli küpeşte, korkuluk ihtiyacına son vermiştir. Hareketli küpeştenin olduğu noktalarda, dış kısım ile iç kısım arasında bağlantı kesilmektedir. Restoran, kış bahçesi, kafeterya gibi alanlarda kullanıldığını söyleyebiliriz.

  • Uygulama iki ya da üç kademeli olarak yapılmaktadır.
  • Kullanılan camlar 10 mm ile 8mm arasında tamperli camdır.
  • Kolaylık sağlamak adına geliştirilmiş olduğunu söyleyebiliriz.
  • Rahatlıkla koruma amaçlı kullanımı mümkündür.
  • Tek tuşla açılıp kapanma özelliğine sahiptir.

İndirimli fiyatlar ile çok ucuz şekilde hareketli küpeşte yaptırabilirsiniz. Bu hizmeti sunan firmalar ile iletişime geçerek, talebiniz doğrultusunda doğru fiyat alabilirsiniz.