Kara Cuma Nedir? Hangi Güne Denk Gelir?

kara cuma nedir? ne zaman gerçekleşir?

Kara Cuma Nedir?

Çok sık duyduğumuz kara cuma nedir sorusunu cevaplandırıyoruz. ‘‘Black Friday’’ olarak ün kazanmış olan bugün hakkında detaylı bilgi vererek, sorularınızı yanıtlandırıyoruz. Bugüne dair tüm detaylar aşağıda verilmiştir.

Kara Cuma Hakkında

Kara cuma hakkında sunacağımız bilgilere kara cuma nedir sorusunun yanıtlanmasını sağlayalım. Bugün ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günü için kullanılmaktadır. Özellikle bugüne neden ‘‘kara’’ dendiği soruluyor. Çünkü özel bir günün ardından gelen güne kara denmesi, akıllarda soru işaretlerine neden oluyor. Bunun sebebi ise 1932’den beri Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilen Cuma günü, 1961 yılından itibaren kara olarak nitelendirilmeye başlanmış.

Neden Kara Cuma?

Şükran gününden sonra gelen ilk Cuma günü, ABD’de o günün tüm marketler tarafından erken başlaması ve geç saatlere kadar hizmet vermesi şeklinde kutlanıyormuş. Yaşanan gelişmelerim beraberinde kara cuma kutlamalarına indirimler de eklenmeye başlamış. Bugüne özel yapılan kampanya ve indirimler ile bugüne ilgi de artmış. 1961 yılında Philadelpihia günün anlam ve öneminden ötürü adım atılmayacak şekilde kalabalık olmuş. Bunda alışveriş merkezlerinin yapmış olduğu kampanyaların öneminin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz.

İlk Kara Cuma Günü

Philadelpihia’da yaşananlardan sonra kara cuma olarak bugünün anılmaya başladığını söyleyebiliriz. O gün trafik yoğunluğundan ötürü araçların yerinden kıpırdayamaması, avm’lere kalabalıktan girilemiyor olması gibi durumlar bugünün kara olmasının en önemli nedenidir. Bugünde yaşananlar arasında insanların birbirini ezdiği dahi söyleniyor. 1961 yılından sonra Şükran Günü’nden sonraki ilk cumaya kara nitelemesi yapılmaya başlanmıştır.

ABD Dışında Kara Cuma Kutlanır mı?

İlk olarak ABD’de kutlanan kara cuma, Kanada ve İngiltere tarafından da kutlanmaya başlamış. En yoğun şeklide ABD’de kutlanan bugün, son dönemde Türkiye’de de az da olsa kutlanmaya başlamıştır diyebiliriz. Kutlamaların yapılması, bazı mağazaların indirime girmesi ile oluyor. Bu indirimlerin çok yoğun olduğunu söyleyemesek de bazı markaların Black Friday’e katıldığını görmek mümkün oluyor. Dünya çapında önemli bir alışverişi çılgınlığına sebebi olan kara cuma hemen hemen herkesin alışverişe çıkmasına yol açıyor. Dünya çapında alışverişe teşvik ediyor.