İntihal Nedir?

intihal nedir? intihal bir şeyleri çalmak mıdır, kopyalamak mı?

İntihal nedir?

Öğrenci kurnazlığı, aslında emek hırsızlığı da sayılan intihal nedir? İntihal esasen bir kişinin eserinde üçüncü kişilerin ifade, buluş ya da düşüncelerini kaynak göstermeden kullanılma durumuna denir. Alıntı ifadeleri ve fikirleri kaynak göstermeme durumunun intihal olabileceği gibi ödünç alınan ifadeleri tırnak içinde göstermemek de intihal türlerinden biriydi. İntihal bilinçli yapılacağı gibi bilinçsiz de yapılabilir. Tabi mutlaka eseri hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar mutlaka alıntıladığınız metni kaynak göstermek olacaktır. Çünkü kaynak gösterilmeden hazırlanan metinler intihal durumuna neden olur. Ciddi bir akademik suç olarak sayılan intihal öğrencilerin akademik kariyerinin son bulmasına varan hayati sonuçlar doğurur.

İntihal yapma nedenleri nelerdir?

İntihale neden olan tanımlar yurt dışındaki birçok üniversitede yapılan çalışmalarla engellemeye çalışılıyor. Bu çalışmalar sırasında insanları fikir hırsızlığına iten sebepler tek tek belirlenmiştir. İntihal nedenleri arasında yazarken kaynağı çok yakından takip etmek ilk sırada geliyor. Başkalarının fikirlerini kendi fikriymiş gibi kullanmak kişilere daha kolay geldiğinden en çok bu hatanın yapıldığını görüyoruz. İnternetten ya da farklı bir kaynaktan isteyerek ya da istemeyerek direkt kopyalanmış metinlere de kişiler başvuruyor. Fikir hırsızlığı ya da intihali önlemek için mutlaka bir işaretle alıntılanan metinler belirtilmelidir. Orijinal kaynaklara bakmadan kendi cümlelerinizi kullandıktan sonra orijinal cümlelerle ifadeleri mutlaka tırnak içine almanız gerekmektedir.

İntihal çıkarsa cezası ne olur?

Özellikle üniversite öğrencilerinin baş belası olan intihal çoğunlukla fark edilmeden yapılıyor ve cezası ciddi anlamda değişiklik gösterilebiliyor. Peki eserde intihal çıkarsa cezası ne olur? Öncelikle üniversiteler intihale asla izin vermez. Akademik anlamda standartlar telif kanunu ile korunduğundan intihal yapan kişiyle ilgili muhakkak işlem yapılır. Öğrenci teslim ettiği çalışmada intihal çıktığı takdirde çalışmadan geçersiz not alır. Bu nedenle hangi dersin tezinde, makalesinde ya da projesinde intihal yaptıysa o dersten kalır ve daha da önemlisi disiplin cezası alabilir. Disiplin cezasının yanı sıra öğrenciler okuldan uzaklaştırılabilir ve okuldan atılma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Üstelik öğrencinin intihal nedeniyle aldığı her türlü ceza sicile işlenerek akademik kariyer için büyük sorunlara neden olur. Bu nedenlerden dolayı hazırladığınız tüm metinlere dikkatle ve özenle yaklaşın.