Florürlü Vernik Uygulaması Nedir?

blank

Florürlü Vernik Uygulaması Nedir?

Başta çocuklarda olmak üzere diş yapısında yaygın olarak görülen diş çürüklerini önlemek için uygulanan florürlü vernik uygulaması nedir? Günümüzde gelişmiş diş koruma tedavileri, çürük gibi dişe zarar veren problemleri henüz oluşmadan önlemeyi amaçlar. Bunu gerçekleştirebilmek için diş mine yapısını güçlendirmek ve yapıyı çürüklere karşı dirençli hale getirmek gerekir. Bunu gerçekleştirebilmek için fissür sealant uygulamaları,  florür vernik uygulamaları gibi farklı uygulamar kullanılır.

% 5 oranında sodyum florür içeren flor vernikleri, dişe uzman bir diş hekimi tarafından hijyenik koşullar altında uygulanmalıdır. Florürlü verniklerin diş üzerinde kullanımının ana amacı diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olmaktır. Okul öncesi çocukların yanı sıra yetişkinlerde de uygulanabilen florürlü vernik yapışkan, koruyucu bir kaplamadır. Rengi açık sarıdır ve meyveli bir tada sahiptir.

Florür Vernik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Florürlü vernik uygulamasını çocuklarınıza yılda en az 2 kez uygulatabilirsiniz. Diş hekimleri uygulamaya geçmeden önce çocukta reçine ve çam fıstığına alerji, astım , uygulamanın yapılacağı gün soğuk algınlığı ya da grip, ağız yarası, diş eti enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların olup olmadığını inceler. Bu gibi rahatsızlıklar uygulamanın yapılmasına engel oluşturabilir. Herhangi bir engelin olmadığı anlaşıldıktan sonra uygulamaya geçilir, her bir dişin üst ve yan taraflarına florür vernik uygulanır. Vernik küçük ve yumuşak bir fırça aracılığıyla dişlere sürülür. Tükürük ile temas eden vernik sertleşir. Florürlü vernik uygulaması can acıtan bir uygulama değildir, kısa sürer, çocuğunuzun endişelenmesini gerektirmez.

Florürlü vernik uygulaması 1 yaşından 99 yaşına kadar flora karşı alerjisi bulunmayan herkese uygulanabilir. Ayrıca ağız hijyenine destek olmak amaçlı da kullanılan bir yöntemdir.

Florürlü Vernik Uygulaması Zararlı mıdır?

Florürlü vernik uygulaması güvenli bir uygulamadır. Dişe sürüldüğü anda kurur ve yutulma olasılığı çok düşüktür. Ayrıca meyveli tadı çocuklar tarafından çok sevilir. Uzman diş hekimleri tarafından diş çürüklerini önlemek amacı ile sıkça kullanılan bu yöntemi çocuklarınıza güven içinde uygulatabilirsiniz. Ancak diş bakımı konusunda florürlü vernik uygulaması tek başına yeterli değildir ve diş çürümelerini tek başına önleyemez. Bu yüzden çocuğunuzun sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için düzenli diş fırçalamasını sağlamalı ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelisiniz.