Evin Yemek Köşesi : Salomanje Nedir?

salomanje nedir, salomanje ne anlama gelir, salon salomanje nedir

Geçtiğimiz günlerde Kim milyoner olmak ister? adlı yarışma programında sorulmuş bir soru olan ” salomanje nedir? ” , ” salomanje ne anlama gelir? ” sorusu izleyicilerin merak ettiği konulardan biri haline geldi. Salon salomanje kelimelerinin birleşiminden aşina olduğumuz salomanje kelimesinin temel anlamı ”yemek odası”. Bir evin yemek yenilen odasını ya da bölümünü ifade eden salomanje kelimesi Fransızca’dan dilimize geçmiş bir kelimedir.

Slomanje Ne Anlama Gelir?

Günümüz evlerinin küçüklüğünün aksine geçmiş dönem insanları geniş ferah, tavanı yüksek evlerde yaşamlarını sürdürürdü. Daha kullanışlı bir yaşam alanı sağlayan bu yapılarda salon kavramı şu an yaşadığımız salon kavramından biraz daha farklıydı. Günümüzde evler sadece tek bir salondan oluşurken yemek çoğunlukla mutfakta ya da salon adı verilen odalarda yeniyor. Geçmişte ise bu kavram daha farklı bir yapıya sahipti. Daha çok müstakil ev kavramında bulunan salomanje adı verilen salonlar, geniş misafir salonlarından farklı bir oda türü. Yemek odası ile salonun bir arada bulunması anlamına gelen salon salomanje kavramı ile birlikte kullanılan salomanje kelimesi evin mutfak ve misafir salonundan ayrı bir yemek salonu anlamına geliyor.

Salon Salomanjenin Özellikleri

Özgün hali salle à manger olan salon salomanje yemek yenilen salon anlamı taşır. Bu tip odalarda genellikle salon ve yemek yenilen yer birleşiktir. Bu iki alanı bölen ya da ayıran herhangi bir duvar vs. bulunmaz. Ancak yine de mimari yapı incelendiğinde bu iki bölgenin ayrı bölümler olduğu dışarıdan anlaşılabilir. Klasik tarz mimariye sahip salon salomanje örneklerinde yemek yenilen alan ile oturulan alan arasında iki kanatlı kapılar bulunur. Kimi mimarilerde ise salon farklı oda bölücü ya da oda ayırıcı paneller ile ayrılmıştır. Genellikle L şeklindeki salonlar üzerinde yapılan bu mimari sistem daha çok büyük ve geniş evlerde uygulanır.

1970’li yılların evlerinde sıkça rastlanan slomanje kavramı her ne kadar günümüzde popülerliğini yitirmiş olsa da hala bazı evlerde kullanılan bir sistemdir. Hayatımıza giren apartman kavramı, küçük kutu gibi evler salon mimarisinin önemini yitirmesine yol açarak, salomanje kavramının birçok yerde tarihe karışmasına sebep olmuştur.