Araştırmanın Merkezi : ipsos Nedir?

ipsos nedir, ipsos kmg, ipsos hakkında bilgi

Uluslararası bir araştırma firması olan, sektörünün önemli anket şirketlerinden biri ipsos nedir? Ipsos KMG (Knowledge Management Group) , dünyaca ünlü araştırma, modelleme ve danışmanlık şirketlerinden biridir. Şirket dünyanın başta gelen araştırma şirketlerinden biri olan Ipsos Grubunun bir parçası olarak kurulmuştur. Ipsos KMG ‘nin amacı reklam, pazarlama, medya, müşteri ve çalışan memnuniyeti gibi konular üzerinde araştırma yapmaktır. Ayrıca bu araştırma sonuçları ile birlikte modelleme ve danışmanlık hizmetleri sunmaktır.

Ipsos Ne İş Yapar?

Global bir pazar araştırma şirketi olan ipsos ‘un temel aldığı konular insanlar, markalar, pazarlar ve toplumdur. Müşterilerine daha hızlı ve akıllı kararlar verebilmeleri için bilgi ve analiz temin eder. Şirket Güvenlik, Yalınlık, Hız ve İçerikte Sağlamlık mottosu ile prensiplerini yerine getirir. Ipsos KMG kolu Orta Avrupa, Doğu Avrupa ve Afrika bölgesinin en büyük koludur. TÜİK’den sonra en fazla araştırmacıya sahip olan Ipsos KMG, araştırma alanındaki uzmanlığı sayesinde müşterilerine engin bir bilgi birikimi sunmayı hedefler. Tutkulu araştırmacıların ve araştırmanın evi olarak kendisini tanımlayan Ipsos, yaptığı anket ve araştırmalar sonucu müşterilerine farklı bakış açıları sunarak onların yaratıcı fikir üretme aşamalarını destekler.

Ipsos Tarihi ve Gelişim Aşamaları

Didier Truchot tarafından Fransa’nın Paris kentinde kurulmuş olan ipsos, müşterileri ile birlikte yakın olarak çalışma hedefi ile doğmuş, zamanla büyüyerek dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden biri haline gelmiştir. 1990 – 1998 yılları arasında Fransa dışındaki ilk şirket satın alması gerçekleştirilerek Avrupalı araştırma firması olan ipsos, 1999 yılında Paris Borsasına kote olmuş, 2014 yılında Ipsos New Way programını harekete geçirmiştir.

2015 yılında sloganını “Game Changers” olarak değiştiren ipsos pazarda anket yolu ile araştırmalar yaparak pazar potansiyellerini yorumlar. Ayrıca pazar trendlerini de takip eden ipsos, müşterilerine kendi müşterileri ile daha sağlıklı ve kalıcı ilişkiler kurabilmek için danışmanlık verir. Reklamları test eden, kamuoyunun düşünce ve ihtiyaçlarını ölçüp analiz eden ipsos ‘un uzmanlık alanlarından bazıları şunlardır;

  • Reklam Araştırmaları,
  • Sadakat Araştırmaları,
  • Pazarlama Araştırmaları,
  • Perakende Ölçüm ve Araştırmaları,
  • Hane Panelleri ve Bireysel Paneller,
  • Sosyal Araştırmalar Enstitüsü,
  • Medya Araştırmalarıdır.