Şifalardan Şifa Beğen : Hindiba Nedir?

hindiba türleri,hindiba faydaları,hindiba nasıl kullanılır

İlkbahar aylarında yetişen, çok eski zamanlardan bu yana alternatif tıp özelinde birçok hastalığın tedavi süreçlerinde faydalı olduğu düşünülen bitki, hindiba nedir? Frenk salatası adı ile de bilinen hindiba, salata ve benzeri yiyeceklerde kullanılan bir tür bitkidir. Güneğik, Hindibağ, Yabani hindibağ, Radika, Cichorium intybus gibi isimleri bulunan hindiba, bileşikgiller familyasından gelir. Yaklaşık bir metrelik bir boya sahip olan bu bitki toprak olarak belirli bir özellik aramadan hemen her yerde yetişebilir. Genelde tarla, yol kenarları ve bayırlarda yetişen hindiba sert yapılı bir gövdesi bulunan, ince tüylü otsu bir bitkidir.

Hindibanın günümüzde bilinen ortalama 50 – 60 tane farklı çeşidi bulunur. Bunlardan en çok bilinen ve kullanılanı, şifaları ile ün yapmış karahindiba bitkisidir. Genelde salatalarda kullanılan, kaynatılarak çay olarak tüketilen hindibanın Avrupa’ya Hunlar tarafından getirildiği rivayetler arasında yer alır.

Hindibanın Faydaları Nelerdir?

  • Hindiba düşük kalorili ve lif açısından yüksek bir bitkidir. İçerisinde K vitamini, A vitamini ve C vitamini içerir.
  • Geçmiş yıllardan bu yana kanser tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir. Kanserli hücrelerin gelişimini önler, lösemi, pankreas kanseri, göğüs kanseri ve prostat kanseri gibi kanser türleri üzerinde olumlu etkiler yaratır.
  • Hindiba kolesterolü düşürür.
  • Antioksidan bakımından zengindir, vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • İçerdiği antioksidan sayesinde cilt sağlığı için de son derece önemlidir. Düzenli olarak hindiba tüketimi sayesinde yaşlanma belirtilerini geciktirebilir, cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Hindiba karaciğerinizde detoks etkisi yaratarak, toksin ve zararlı maddelerden arınmanızı sağlar.
  • Antimikrobiyal özelliği sayesinde vücuttaki bakteriler ile savaşır.
  • Hindiba faydalarından bir diğeri de göz sağlığına olan olumlu etkileridir. İçerdiği A vitamini sayesinde daha iyi ve sağlıklı görmeyi teşvik eder.

Hindiba Nasıl Kullanılır?

İnsan sağlığına faydaları oldukça fazla olan hindiba bitkisini farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Hem kökünü hem de yapraklarını sıcak su ile demleyerek çay olarak tüketebileceğiniz gibi hindibayı kurutup ya da öğütüp toz haline getirdikten sonra çay olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca hindibayı salata ve yemeklerinize çiğ olarak ekleyebilir, dilerseniz lahana yemeği gibi pişirerek yemek haline getirebilirsiniz.