Zerdeçalda Bulunur: Kurkumin Nedir?

kurkumin nedir, kurkumin ne demek, kurkumin anlamı nedir

Hint safranı adı ile de bilinen ancak halk dilinde zerdeçal adı ile tanınan bir baharat türünde bulunan pigment, yani kurkumin nedir? Kurkumin hint safranına sarı rengi veren maddedir. Yüzlerce farklı faydası bulunan kurkumin köri tozu üretiminde de kullanılır.

Kurkuminin Faydaları Nelerdir?

Hint kültüründe yüzyıllardır şifalı bitkiler arasında kullanılan kurkumin anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özelliğin ortaya çıkabilmesi için piperin adı verilen bir madde ile birlikte tüketilmesi, etkilerinin artmasına yardımcı olur. Bu yüzden zerdeçalın genellikle karabiber ile birlikte tüketilmesi vücut emilimini artırması açısından önerilen bir yöntemdir. Ayrıca kurkuminin kana karışması güç bir durumdur. Karabiberin içerisinde bulunan peperin, kurkuminin kana karışmasını kolaylaştırır, kurkuminin kana karışabilirlik oranını artırır. Yağda çözünebilen bir madde olan kurkumini yağ içeren yiyeceklerle birlikte tüketmek, zeytinyağı ile karıştırmak da kana karışmasını hızlandıracaktır.

Zencefil ailesinin çiçekli bitkilerinde sık ve bolca bulunan kurkumin vücuttaki antioksidan üretiminin de artışına yardımcı olur. Kurkumin lutatyon, katalaz ve süperoksit dismutaz antioksidanlarını artırır. Bununla birlikte kurkumin vücutta bulunan ağrı, depresyon ve iltihaplanma gibi birçok farklı rahatsızlığa karşı da etkilidir.

Doğal bir anti-enflamatuar olan kurkumin vücuttaki bakterilerin ortadan kalkmasını, vücudun onarılmasını kolaylaştırır. Ayrıca bu özellik kalp hastalığı, meme, prostat ve kolon kanseri, metabolik sendrom Alzheimer gibi rahatsızlıkların tedavisinde de etkin bir rol oynar. Özellikle düzenli olarak kurkumin tüketmek Alzheimer görülme riskini önemli ölçüde azaltır. Alzheimer ve depresyon gibi birçok beyin bozukluğunun tedavisinde kurkumin etkili bir maddedir. Beyindeki BDNF miktarını arttırır, beyin işlevlerinin yaşlanmaya bağlı gerilemesini geciktirir. Kurkumin ayrıca hafızayı güçlendirir, bellek duyusunu geliştirir.

Kurkuminin faydalarından bir diğeri de kalp hastalıklarına olan etkisidir. Kurkumin tüketmek kalp hastalıkları riskini azaltır,  damarların içini kaplayan hücre örtüsünün fonksiyonlarında iyileşme sağlar. Bununla birlikte endotel fonksiyonlarında iyileşme sağlar.

Kurkumin tüketimi kanser oluşumunu engellemek için de sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Yapılan araştırmalar kurkumin maddesinin kanserli tümörlerin büyümesini, kanserin yayılmasını engelleyebildiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca  kanserli hücrelerin çoğalmasını yavaşlatarak kanserin engellenmesi hatta tedavi edilmesinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.