Yerli Temizlik Ürünü : Boron Nedir?

blank
boron deterjan, boron nedir, boron nerede satılır, boron faydaları

Sağlık dışında birçok alanda kullanılan, önemli bir mineral türü olan bordan üretilen yerli ve milli temizlik ürünü boron nedir?  Tamamen milli imkanlar ile bor madeninden üretilen boron, bir tür çevre dostu temizlik ürünü. Geçtiğimiz günlerde enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından ilk kez halka tanıtılan boron için Dönmez; “Çevre ve insan dostu, doğal mineralli temizlik ürünü BORON’un 4 kilogramlık paketi yıl boyunca aynı fiyattan satılacak. BORON’un pazar payının artmasıyla ithal ettiğimiz temizlik ürünleri azalacak ve bunun için dışarıya ayırdığımız kaynak da ülkemizde kalacak.” ifadelerini kullandı.

Boron Nedir? Faydaları Nelerdir?

Tamamen doğal mineralli bir temizlik ürünü olduğu söylenen, içeriğinde herhangi bir kimyasal barındırmayan boron bor madeninden üretiliyor. Temizlik sektöründe bulunan ürünlerin içerdiği kimyasallardan dolayı çeşitli hastalıklara yol açmasından yola çıkılarak üretilen boron, hem çevre hem de sağlık dostu bir ürün. Günümüzde organik ürünlere artan rağbet de göz önüne alındığında boronun birçok temizlik ürününü geride bırakarak, bu ürünlerden ayrı tutulacağı düşünülüyor. “Toplumun bütün fertleri bu durumdan doğrudan veya dolaylı olarak etkileniyor. BORON’un içeriğinde insan ve çevre sağlığını tehdit eden petrol türevi kimyasallar ve fosfat bileşimi yer almamaktadır. İçeriğinin yüzde 50’den fazlası doğal mineral ve borakstan oluşuyor. Böylelikle, kullanımdan sonra açığa çıkan su ile çevremizi de korumaya alıyoruz.” diyerek çevre sorunlarına da değinen Dönmez, doğal olmayan ürünler yerine organik ürünler kullanarak sağlığımızı ve çevreyi korumanın önemine parmak basıyor.

Bor Mineralinin Faydaları

Boronun üretildiği ana madde olan bor mineralinin faydaları ise oldukça fazla. Elma, portakal, kırmızı üzüm, şeftali, erik, kivi, kuru üzüm, avokado, soya gibi sebze ve meyvelerde sıkça bulunan bor minerali vücudun sağlıklı bir şekilde gelişmesi için son derece önemli. Kalsiyum emilimini artırdığı için kemik erimesinin önlenmesinde yardımcı olan bor aynı zamanda östrojen üretimini artırıyor, artriti önlüyor. Yiyeceklerde doğal halde bulunan bor minerali temizlik ürünleri dışında; kozmetik, ilaç, çimento, Nükleer yakıt teknolojisi, tıp sanayi, tekstil gibi farklı sektörlerde de kullanılan bir mineral.