Xanax Nedir?

blank
xanax nedir nasıl kullanılır, xanax yan etkileri

Xanax Nedir?

Psikolojik rahatsızlıkların tedavi süreçlerinde adı mutlaka geçen, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi bulunan ilaç, Xanax nedir? Xanax  FDA tarafından Ekim 1981’de onaylanmış bir anti-anksiyete ilacıdır. Diazepam (Valium), klonazepam (Klonopin), lorazepam (Ativan), flurazepam (Dalmane) gibi maddeleri içerir. Xanax  alındığında beyin ve merkezi sinir sisteminde yatıştırıcı bir etki yaratır. Beyindeki anormal şekilde gelişen heyecan miktarını azaltır, anksiyete ve panik bozukluklarının tedavisinde etkilidir.

Xanax Ne İçin Kullanılır?

Xanax bazı psikolojik rahatsızlıkların tedavi süreçlerinde kullanılan bir ilaçtır. Genellikle kişide devamlı bir endişe ve kaygı durumu yaşatan anksiyete ve bu bozukluğun tedavi sürecinde verilir. Ayrıca panik bozuklukların tedavisinde, beyin ve merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etki yarattığı için kullanılır. Dengesizleşen beyin kimyasallarının hareketlerini yavaşlatma üzerinde etkilidir. Xanax beyinde doğal bir şekilde bulunan gamma-aminobutirik asit (GABA) adlı kimyasalın etkilerini artırır ve bu sayede sinirsel gerginliğin ve anksiyetenin azalmasına destek olur.

Xanax Nasıl Kullanılır?

Xanax yeşil reçete ile satılan bir ilaçtır. Keyfi sebepler ile ya da doktor tavsiyesi olmadan Xanax ‘ı kesinlikle kullanmamanız gerekir. Xanax doktorun önerdiği tedavi süresi boyunca ve yine önerdiği dozda olacak şekilde kullanılmalıdır. Daha çok kısa süreli psikolojik tedavilerde kullanılan Xanax’ın genel kullanım süresi, azaltma dönemleri de içerisinde olmak üzere 12 haftanın üzerine çıkmamalıdır.

Xanax Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Benzodiazepin adı verilen ilaç grubuna ait olan xanax kullanılırken bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin xanax kullanmadan önce reçetesiz (OTC) ilaçlar da dahil olmak üzere tüm kullanılan tüm ilaçlardan doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Xanax kullanırken kesinlikle alkol tüketilmemeli, eğer alkol tüketimi varsa doktor bilgilendirilmelidir.

Xanax ‘ın hamilelik döneminde kullanılması önerilmez, bu yüzden  çocuk sahibi olmak planlanıyorsa ya da ilaç kullanımı esnasında hamile kalınırsa mutlaka doktor kontrolüne giderek, bilgi verilmelidir. Aynı şekilde emzirme sürecinde de xanax yan etkiler gösterebileceği için doktora bilgi vermek faydalı olacaktır. Xanax kullanılmaya başlandıktan sonra vücut ve zihin üzerinde nasıl bir etki yaratacağı belli olmayacağı için, kullanımın ilk günlerinde araba sürmek ya da ağır, tehlikeli makine kullanımından uzak durmak gerekir.