Khaleesi’nin ejderhasına çevirir: Wasabi nedir?

vasabi nedir, wasabi nedir, vasabi, sushi,suşi

Güneş içimizi ısıttığından mıdır bilinmez ama taa uzaklardan gelen davulun sesi hoş moş gelmiyor zira insanı Khaleesi’nin ejderhalarına çeviriyor peki bu wasabi nedir?  Uzak doğu ve çekik abilere selam olsun bizde pek onların yemekleri beğenilmiyor. Tabii sarmasıdır, oturtmasıdır, kebabıdır, künefesidir yani özetle birinden fazla lezzetin olduğu Türk mutfağına alışan bir damak çiğ balık yeme fikrine ne kadar uzak bakıyor bilinen bir gerçek. Ancak seven de çok seviyor uzak doğunun suşisidir, shasimisidir, soyasıdır, noodle’ı dır…

Wasabi ne kadar acı olabilir?

Vasabi demişken tabii bu noktada özellikle ilk deneyeceklere acının atalarından olan vasabiyi de hatırlatmakta fayda var. Zira yanlışlıkla neymiş diye krem peynire parmak bandırır gibi bana bana yerseniz karşılığında dil, damak yanması içte bir alevlenme hissedebilirsiniz. Peki gerçek anlamda wasabi nedir? Türkçe Vasabi olarak yazılır ancak resmi adı wasabi aslında bir bitki. Hatta bir bitki insanı nasıl olur da bu hale getirir diye düşündüren bir bitki. Sulak alanlarda yetişen bir bitki türü olan vasabinin olayı kök kısmında başlıyor. Zannediyoruz rendelenmekten hoşlanmayan bir bitki türü çünkü rende değene kadar vasabi aslında acı filan olmayan bir bitki. Yalnız rendelenmeye başlandığında macun kıvamına gelerek acı buharlar bırakarak kızgınlaşmaya başlıyor denebilir. Adeta bir volkan gibi yani.

Vasabi nasıl tüketilir?

Patates kızartması ve ketçap ikilisini ya da Türk Kahvesi ve lokum ikilisini düşünün. Ne kadar naif ve ne kadar da tatlılar değil mi? Bilen bilir suşi ve vasabi ikilisi de bir o kadar lezzetlidir ancak birinin dozuna dikkat. Tabi hangisinin dozu olduğunu söylemeye gerek var mı? Normalde yetiştirmesi güç olan bu bitki pahalı da üstelik. Ancak nasıl yendiğini bilmeniz gerekiyor. Aslında hardal ve tabanturbu karışımı gibi sert bir tadı yok vasabinin ve onun orijinalini bulmak çok zor. Pahalı ve bayağı ciddi bir emekle üretilen vasabi dünya genelinde sadece yüzde 5 restoranda gerçeğini bulabileceğiniz bir acı. Hatta öyle bir acı ki kendisi dilden ziyade geniz yollarını etkileyerek sizi ejderhaya çevirebilir. Bu nedenle vasabiyi tüketirken mutlaka ama mutlaka acı eşiğinizi göz önünde bulundurarak hareket ederek suşi gibi bazı besinlerle birlikte mümkünse az olarak tüketin!