Vücuttaki Gizli Tehlike : Polip Nedir?

polip nedir, mide polipi, rahim polipi, polip tedavisi, polip kanser yapar mı

Vücudun mide, bağırsak, rahim gibi farklı bölgelerinde görülen, küçük ve genelde iyi huylu olan polip nedir? Polip vücutta bazı organların ağzında ya da üzerinde bulunan et beni şeklindeki tümörlere verilen isimdir. Polipler genellikle iyi huylu tümörlerdir. Çoğunlukla hiçbir belirti vermeyen polipler bir ya da birden fazla olabilir.

Polip Türleri

1 . Rahim Polipleri

Rahim polipleri rahim iç tabakasında (endometrium) gelişen poliplerdir. Jinekolojik muayene esnasında fark edilen rahim poliplerinin gelişiminde estrojen hormonunun etkisi olduğu düşünülmektedir. Rahimde polip olduğu uzun ve pıhtılı adet, vajinal kanamalar ve kısırlık gibi önemli belirtiler gösterebilir.

2 . Mide Polipleri

Farlı şikayetler sonucu yapılan gastroskopik işlemler sırasında rastlantısal olarak karşılaşılan mide polipleri kansere dönüşebilen mide hastalıkları arasındadır. Midede polip teşhis edildiğinde mutlaka takip edilmeli ve gerekirse polipler çıkartılmalıdır.

3 . Bağırsak Polipleri

Aşırı kırmızı et tüketimi, fazla kilo, hareketsizlik gibi farklı sebeplerden meydana gelen kalın bağırsak kanserinin  yüzde 95’i poliplerden gelişmektedir. Genelde hiçbir belirti vermeyen ve vücutta tehlikeli bir şekilde gelişen polipler bağırsak üzerinde oluşum gösterdiğinde kolon kanserine dönüşme riski yüksektir. Kalın bağırsak üzerinde et beni şeklinde bir yapıya sahip olan polipler genellikle iyi huylu olarak başlamakta ancak fark edilmediğinde ve kontrol altına alınmadığında kansere dönüşmektedir.

Polip ve Kanser Oluşumu

Poliplerin sadece çok küçük bir kısmı kansere dönüşmektedir. Ancak bu durum kesinlikle dikkate alınması gereken bir konudur çünkü kanserlerin çok büyük bir çoğunluğu poliplerden gelişir. Yaşın artması ile birlikte gelişimi de artan poliplerin bazı özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Polipler kendi kendine geçmez, tedavi edilmeleri gerekir.
  • Polip oluşumu genetik özellik taşır. Birinci derece akrabalarda eğer polip ve polipe bağlı kanser oluşumu hikayesi varsa, hastalar risk altındadır.
  • Polipler çoğunlukla 1 cm civarında bir boyuta sahiptir. Boyutları büyüdükçe tehlikeleri artar ve vücuttan çıkartılmaları gerekir.

Eğer hastada bağırsak tıkanıklığı, kilo kaybı, şiddetli ağrı, düzensiz rahim içi kanamaları gibi şikayetler varsa mutlaka bir doktora görünerek muayene yapılması gerekmektedir. Polip tedavisi cerrahidir. Hastanın tedavisinde polip histeroskopi ile tabanından kesilerek çıkartılır ve çıkartılan parça patolojik incelemeye alınır.