Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Vasistas Nedir?

Vasistas Nedir?

Günümüzde artık hemen tüm evlerin pencere sistemlerinde kullanılan, pratik ve kolay kullanımlı vasistas nedir? Birçok insan bu ilginç kelimenin dilimize Almanca ‘dan geçtiğini düşünse de aslında vasistas kelimesi Türkçe ‘ye Fransızca ‘dan geçmiştir. İlk kez 18. yüzyılda kullanılan ve küçük pencere anlamına gelen bu sözcük ile ilgili ilginç bir rivayet vardır. Söylentiye göre Fransızlar Alman komşularının kapılarını çalar. Alman ev sahibi ise pencereyi yani vasistası açarak ” Nedir? Ne vardı? ” anlamına gelen “Was ist das?” der. Almanların bu sorusu Franzsızların bu pencere türüne “Was ist das penceresi” demesine sebep olur. Zamanla “Was ist das penceresi” kısaltılarak sadece vasistas olarak kullanılmaya başlanır.

Vasistas pencere Türkçe ‘de pencerenin ya da kapının üst yanında bulunan bir bölüm anlamına gelir. Bu bölüm odanın havasının değiştirilmesini sağlayan açılır kapanır bir bölümdür.

Vasistas Pencerelerin Özellikleri

PVC pencerelerde tek açılımın yatay çalışan şekline vasistas denir. Vasistas açılımlar daha çok banyo ve tuvalet pencerelerinde kullanılır. Ancak günümüzde birçok odanın penceresinde de bu tip pencereler tercih edilmeye başlanmıştır. Tuvalet ve banyolarda kullanılan türleri yanlarında bulunan bağlı makaslar izin verdiği kadar açılır. Özelliklerine göre kademeli olarak açılabilirler. Problem çıkarmadan çalışan ve pratik bir yapısı bulunan vasistasların, kollu (ispanyoletli), çarpma, ters vasistas veya yüksek vasistas gibi türleri mevcuttur.

Vasistas açılımlar sadece tek başlarına değil, çift açılım pencereler olarak da kullanılabilir. Yaygın bir vasistas kullanım türü de pencerelerin üstlerinde ufak havalandırma pencereleri olarak kullanılmalarıdır. Bu tip pencerelerde aksesuar olarak kanadın yan tarafında bulunan bağlı makaslar kullanılır. Bu makas kendi mesafesi kadar açılma alanı sağladığı gibi istenildiğinde devre dışı da bırakılabilir. Vasistasların içe açılır olarak kullanılması havalandırma ve güvenlik sağlama amaçlıdır. Bu tip pencereler yağmuru içeri alabilecekleri için dışarı açılır değil genelde sadece içe açılır kullanılır. Ancak eğer pencere çift açılım ise “vasistas da açılabilen (kanatlı) pencereler” olarak tanımlanır. Vasistasları farklı renk ve desenlerde bulabilmek ve ev ya da uygulandığı oda ile görsel uyum yakalayabilmek mümkündür.

Exit mobile version