Uber Nedir, Nasıl Kullanılır?

uber nedir? uber nasıl kullanılır?

Uber Nedir?

Üzerine kurşunlar yağan taksi: Uber!

Uber Nedir? Son dönemde, ülkemizde ‘uber’ seviyede tartışılan, sarı taksi ile tartışmaları araç kurşunlamaya kadar giden Uber taksi, sıradan taksicilik anlayışını teknoloji ile birleştirerek, yolcularına daha güvenilir, daha kolay ve takip edilebilir hizmet veren bir ulaşım şebekesi. Tabii her basit şey gibi, Uber de ülkemiz sınırları içine girince, oldukça karmaşıklaşıyor ve derinleşiyor.
Bize kalırsa, sosyolojik bir tartışmadır Uber. Bakıldığında, cep telefonunuza indirdiğiniz uygulama ile, nereden nereye gideceğinizi yazarak, ulaşımınızın ücretini önceden bilerek ve şoför bilgilerini takip edebileceğiniz sistem, yıllardır süregelen sarı taksi kitlesini rahatsız etmiş durumda. Uberi anlamak için, sarı taksinin ne olduğunu bilmek şart.

Sarı Taksi Nedir?

Yoldan çevirdiğimiz, ne kadar yazar acaba diye baktığımız taksimetreye sahip, son dönemde gece yalnız binmekten korktuğumuz sarı taksi, aslında arkasında kocaman bir emek sömürüsü barındırıyor diyebiliriz. Çünkü aslında sarı taksi, direksiyon sallayan abilerden (bazen ablalardan) ibaret değil. Sarı taksi, plaka sahibinden ve araç sahibinden ve tabii ki bu kişilerin direksiyon sallayandan bekledikleri ücretten başlıyor.
Şöyle izah edelim ki, taksi şoförü olmaya adaysınız ve gece gündüz demeden direksiyon sallayacaksınız. Rasgele bir arabayı sarıya boyayarak taksi sahibi olacağınızı düşünüyorsanız, pek tabii yanılıyorsunuz. Herkes taksi sahibi olamaz, herkese plaka verilmez! Plaka sahibi olmak, Ankara’da dayın olması bi bir şey! Ankara’ya dikkat!

Dolayısıyla, ‘bir başkasının’ plakasının olduğu aracı kullanacaksınız. Kaşınızın gözünüzün hayrına kimse size taksisini vermeyecek. Diyecekler ki, ‘Al bu aracı, ister çalış ister çalışma, ister kazan ister kazanma, ama bana her gün şu kadar para getir’ Haydii!! Yolcu olacak mı, olsa binecek mi, binse olay çıkarmadan inecek mi, paranı ödeyecek mi, ödese de plaka sahibine vermen gereken parayı çıkarıp üstüne para kazanabilecek misin! Taksici abilerin neden bütün gün sinir krizi halinde araç kullandıklarının da nedenini açıklamış olduk böylece!

Uber & Taksi İlişkisi Nasıl Gelişti?

Sarı taksiciliğin ardındaki tüm bu gerçekler yıllardır süregelse de, bu gerçekleri su yüzüne çıkaran Uberdir! Tüm bu gerilimli çalışma şartlarından ve halkın daha güvenli yolculuk talebinden kaynaklanan Uber, telefonunuzdan yolculuk öncesi göreceğiniz ücretlerle, uygun yol tarifeleriyle, özellikle 5-6 kişi yapacağınız yolcuklarda, masrafları bölüşme imkanlarıyla, bir anda popüler oldu! E haliyle plaka sahipleri ya da ardındaki o ‘kocaman’ adamlar bundan rahatsızlık duydu! Peşi sıra gelen ve sosyal medyada oldukça yankı uyandıran taksiciler ile Uberciler arasında gerilim, nedendir bilinmez (!) Uber’in işine yaradı ve bir anda ülkede kullanılan alternatif taksi haline geldi.
En nihayetinde, reklamın iyisi kötüsü olmaz diyelim ve senelerce direksiyon sallayarak çocuk okutan taksi şoförü Mehmet Abi’ye, maaşına katkı olsun diye gece taksicilik yapan emekli öğretmen Mustafa Hoca’ya ve pek tabi taksiciliğin erkek mesleği olmadığını kanıtlayan tüm Şoför Nebahatlere selam olsun!