Ünlü Rap Efsanesi : Tupac Nedir?

Tupac nedir ve kimdir, Tupac hayatı ve ölümü

Asıl ismi Tupac Amaru Shakur olan ancak tüm dünya tarafından Tupac adı ile tanınan rap sanatçısı müzik dünyasının en popüler ve en sansasyonel kişilerinden biri. Her ne kadar Tupac kısa bir yaşama sahip olsa da, yaptığı müzik ile rap dünyasının yön değiştirmesinde katkısı oldukça büyük. Peki West Coast rap kültürünün ikonu olan Tupac nedir ve kimdir? Yaşamını neden kaybetmiştir? Yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tupac Kimdir?

1971 yılında New York Harlem’in kenar mahallelerinden birinde doğan Tupac Amaru Shakur,  Afeni Shakur’un ilk çocuğu. Asıl ismi Lesane Parish Crooks olan ancak annesinin bir zaman sonra adını Tupac Amaru Shakur yaptığı sanatçının çocukluk ve gençlik yılları yoksulluk ve sefalet içinde geçiyor. Hintçe bir kelime olan ‘Tupac Amaru’nun kelime anlamı parlayan yılan. ‘Shakur’ ise Arapça’da şükür anlamını taşıyor. Çocukluğunu annesi ile birlikte şehirden şehire kaçarak geçiren Tupac, müzik kariyerine Digital Underground isimli gruba katılarak başlıyor. İlk başlarda sahne elemanı ve arka plan dansçısı olarak başladığı müzik hayatı zamanla yeteneğinin de gelişmesi ile şarkı söyleme yolunda yön değiştiriyor ve Tupac ilk resmi şarkısı olan Same Song’u Shock G ile seslendiriyor.

Başlangıçta albümleri çok başarılı olmayan Tupac, “Juice” isimli filmde rol alarak adının daha fazla duyulmasını sağlıyor. 1993 yılında ikinci albümü olan Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.’ı çıkaran Tupac, Janet Jackson’la oynadığı Poetic Justice filmi ile kariyerinin doruk noktasına geliyor.

Tupac Ölümü

Tupac fakir ama aktivist bir genç olarak büyüyor. Çocukluğundan beri içinde biriktirdiği öfkeyi rap şarkıları ile tüm dünyaya iletmek ve dünyayı değiştirmek en büyük hayallerinden biri. Ancak Kasım 1993’te arkadaşları ile birlikte bir otel odasında bir kadına tecavüz etmekten suçlanarak 1.5 – 4.5 yıl hapse mahkum oluyor ve kefaletle 8 ay yatarak hapisten çıkıyor. Siyah ırkın beyaz ırk karşısında yaşadığı zorlukların sebebini illuminatiye bağlayan ve masonlar hakkında sert eleştirilerde bulunan Tupac, ölümünden hemen önce Killuminati adlı bir albüm çıkarıyor. 1994 yılında tecavüz davasının sonucunun açıklanmasından bir gün önce, Tupac kimliği belli olmayan kişiler tarafından 5 el vurularak öldürülüyor. Ölümünde masonların parmağı olduğu düşünülen sanatçı, günümüzde hala rap dünyasının en önde gelenlerinden biri.