Trombosit nedir?

trombosit nedir, trombisit değerleri, trombosit

Tıbbi bir kelime olan Trombositi hastanelerin kan merkezlerinde sıklıkla anonslardan duyuyoruz, peki Trombosit nedir? ve vücudumuzdaki görevi ne? son zamanlarda halk tarafından sıklıkla sorulan Trombosit; kanama sırasında kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücre parçalarıdır.

İnsan vücudundaki Trombosit oranının düşük olması kanamaya yatkınlaştırırken, yüksek seviyelerdeki trombosit oranı da damarlarda ki kanın pıhtılaşmasını hızlandırmaktadır. Vücudumuzun bu küçük yapı taşlarının yaşam süreleri, 8 ile 10 gün arasında değişmektedir. Sağlıklı ve yetişkin bir insanda 150000 ile 400000 arasında trombosit hücresi bulunur.

TROMBOSİTİN VÜCUDUMUZ İÇİN ÖNEMİ NE?

Trombositin çoğalmasını karaciğer kontrol eder. Görev süresi sona eren trombosit, dalak tarafından parçalanarak ayrıştırılır. Dalağın bir sebeple zarar görmesi veya alınması durumunda trombosit seviyesinin yükselmesine ve bunun sonucunda da damarlarda ki pıhtılaşma hızlanır. Dalağın olması gerekenden fazla çalışması da trombositi fazla ayrıştırıp, vücuttaki trombositi olması gerekenden fazla miktarda dışarı atmaktadır. Anlayacağınız vücudumuz için hayati öneme sahip olan trombosit, kemik iliğindeki megakoryosit adlı hücreler tarafından üretilirler. İlikte bulunan her bir megakoryosit çok sayıda trombosit üretmektedir.

PEKİ TROMBOSİTİN ÇALIŞMA ŞEKLİ NEDİR?

Bilinenin aksine Trombositler renksizdirler ve çekirdekleri de yoktur. nedeni ise kemik iliğinin büyük hücrelerinden kopan parçalardan oluşmasıdır. Kanayan kanı durdurmasından öte herhangi bir damarın yaralanması ve zedelenmesi durumunda yaralı damarın büzülmesi ve kan akışını yavaşlatma görevini de trombosit yapar. Trombositin çalışma şekline gelince, herhangi bir bölgede yaralanma veya yırtılma olunca trombositler birbirlerine ve yaralı bölgeye yapışırlar ve burada bir duvar örer gibi yaralı bölgeyi kamufle ederler ve kanamayı durdururlar.

Trombositlerin içerisinde bulunan, glikoprotein tabakası sağlam damarlara yapışmasını engellerler. Yara alan damar üzerine gelen trombositler, şişerek yırtığı komple kaplarlar. Yapışkan madde salgılayan bu trombositler, diğerlerinin de yapışmasını sağlarlar.

TROMBOSİT EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Trombosit nedir bunun insan vücudu için olan önemini öğrendik peki, eksikliğinin nedenleri ne? İşte tam bu noktada kalıtsal bazı kusurlara bağlı olarak, kan hücrelerinin oksijen temin etmede ki bozukluğu, aşırı derece de sigara içilmesi, yüksek irtifada yaşamak, kalıtsal bazı hastalıklar, aşırı sıvı kaybı, dalağın normalden büyük olması, genetik olarak doğuştan gelen kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerini üretmedeki eksikliği olarak gösterilebilir.

TROMBOSİTİN YÜKSEK OLMASININ SEBEPLERİ NEDİR?

Çeşitli hastalıklarda alyuvar üretiminin uygunsuz olarak uyarılması nedeni (bazı kanserler, böbrek nakli sonrası gibi) olmakla beraber. Öte yandan kalıtsal bazı kusurlar, kemik iliğini tutan bir hastalığa bağlı olarak, kronik hastalıklar, bağ doku hastalıkları, tüberküloz gibi akut enfeksiyonlar da trombositin yüksek derece görülmesinin sebepleri olarak sayılabilir.