Arabası Olanların Dikkatine: Tramer Nedir?

tramer nedir, tramer ne demek, tramer sorgulama

Trafik sigortaları bilgi merkezi anlamına gelen tramer özellikle ikinci el araç alım- satım işlemlerini ilgilendiren bir bilgi merkezidir. Bu merkezde trafiğe dair tüm sigorta bilgilerinin verileri bir arada toplanır. Tramer sayesinde sorgulama yapmak isteyen kişi herhangi bir aracın sigorta işlemlerini, araçların kaza ve hasar bilgileri kontrol edilebilir. Yazımızın devamında tramer nedir, tramer ile nasıl sigorta sorgulaması yapılabilir gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Tramer Nedir? Tramer Üzerinden Neler Sorgulanabilir?

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması olan tramer, daha çok ikinci el araç satım işlemlerinde kullanılan bir bilgi merkezidir. Bu bilgi merkezi ile araçların herhangi bir hasar alıp almadığı, kaza bilgileri, sigorta işlemleri gibi tüm işlemler sorgulanabilir. Ayrıca ek olarak araçların kasko-trafik poliçe bilgileri, değişen parça bilgileri de tramer ile sorgulanıp öğrenilebilir. Tramer aracılığı ile yapılan tüm sorgulamalar aşağıdaki gibidir:

  • Araç hasar kaydı sorgulama,
  • Mağdur bilgileri sorgulama,
  • Araç trafik poliçesi sorgulama,
  • Araç kasko poliçe sorgulama,
  • Kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranlarını sorgulamadır.

Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramerde sorgulama yapmak istediğinizde sorgulama yapmak istediğiniz işleme göre  (araç hasar sorgulama, mağdur bilgileri sorgulama, araç trafik poliçesi sorgulama, araç kasko poliçesi sorgulama) sorgulama şekli değişiklik gösterir. Sorgulama işlemleri üç ayrı seçenek yolu ile yapılabilir. Bunlar Plaka ve TC Kimlik No ile Sorgulama, Plaka ve Vergi Kimlik No ile Sorgulama, Sigorta Bilgileri ile Sorgulamadır. Kayıtları sorgulayabilmek için bazı bilgilerin sisteme girilmesi gereklidir. Çıkan sorgulama sayfasında istenilen bilgiler doğru ve eksiksiz olarak girildiğinde sistemden, ilgili araca dair tüm bilgilere ulaşılabilir. Tramer’de sms yolu ile de sorgulama yapılması mümkündür. Sms ile yapılan sorgulamalarda yine “Plaka No”, “Şasi Numarası”, “TC Kimlik Numarası” ve sorgulama çeşidine göre kasko poliçe numarası, kaza tespit tutanağı ihbar no gibi bilgilerle sorgulama yapmak mümkündür. Sms sorgusunu gerçekleştirmek için  5664’e kısa mesaj olarak (Örnek: HASAR S -boşluk- “şasi no”) göndermek, web üzerinden sorgu yapmak için ise https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama sayfasına giderek gerekli bilgileri doldurmak yeterli olacaktır.