Toryum Nedir?

Sizlerin de sıkça duyduğu ve günümüzde pek çok ülkenin ihtiyaç duyduğu kıymetli madde toryum elementini bilinen ve bilinmeyen tüm yönleri ile ele alalım. Dünya devletlerin stratejik bir madde olarak gördüğü toryum, son yüzyılın çok konuşulan ve hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan ham maddelerden biridir. Siz de son dönemlerde çok fazla bahsine şahit olmuşsunuzdur! Peki: “Toryum nedir?” , “Hangi alanlarda tercih edilir?” , “Hangi amaçlar ile kullanılır?” sorularınıza birlikte yanıt arayalım. Özellikle çevre düşkünü kimselerin diğer nükleer yakıtlara oranla daha az zararlı bulduğu bu cevhere birlikte mercek tutmaya ne dersiniz?

Toryum Elementi Nereden Elde Edilir?

Toryum, uranyum yerine kullanılabilen; çevreci kardeşlerimizin doğa dostu olarak adlandırdığı kıymetli bir madendir. Nükleer uygulamalarda kullanılabilen, dünya devletlerin stratejik olarak ön planda tuttuğu radyoaktif bir elementtir. Kimyasal terimlerin dışına çıkacak olursak, doğada serbest halde bulunmayan bir mineraldir. Toryum ağırlıklı olarak savunma sanayinde kullanılan ve uçak yapımında çok ihtiyaç duyulan; yükte hafif pahada ağır bir elmas niteliğindedir tabiri caizse! Önümüzdeki yılların sıkça tartışılan konusu olmaya aday olan toryum, Türkiye’de işlenmeye değer bulunmuyor henüz! Maliyetinin getirisinden, yüksek olacağı düşünülerek askıya alınan bir ham madde türü.

Toryum Elementi Neden Daha Çevreci Bir Ham Madde?

Günümüzde nükleer enerji üretiminde kullanılan uranyumu hemen hemen hepiniz duymuşsunuzdur! Yapılan araştırmalara bakacak olursak; uranyum çevreye verdiği zarar ve zenginleştirilmiş içeriği ile daha az bulunan bir element. Fazla kullanımı ile azalması sonucu farklı bir niteliğe bürünüyor. Çernobil ve Fuksihma felaketinden sonra uranyumun ne kadar yıkıcı bir element olduğu ortaya çıkmıştır. Japonlar bu konuda daha çabuk uyanarak, nükleer enerji tesislerini imha etmiştir. Sizinde anladığınız gibi uranyum ham maddesinin yıkıcılığı, toryuma olan ihtiyacı artırmıştır. Dünya devletlerinin neden peşinden koştuğunu artık anlayabiliyorsunuz sanırım!

Toryumun Kullanım Alanları ve Günlük Yaşamımızdaki Yeri!

Parlak bir madde olan toryum, havadan etkilenmeyen yapıya sahiptir. Bu yapısıyla füzeler, uçaklar, uzay araçları, savaş ve savunma sanayinde sıkça tercih edilen bir ham maddedir. Uranyuma göre daha az cep yakan bir elementtir. Kamera mercekleri, bilimsel aletler, lamba gövdeleri ve teknolojik birçok cihazda kullanılabilmektedir. Doğada saf halde bulunmadığından henüz işlenmesi pahalı ve kısıtlı durumdadır. Gelecekteki değeri eminim ki gözünüzde canlandı!