Tofu Nedir?

blank
tofu, tofu nedir, tofu peyniri

Tofu nedir?

Peynirle eş değer tutulan son 1 yılda özellikle büyük marketlerde de görmeye başladığımız tofu nedir?

Aslında vegan beslenme tarzına sahip olan kişilerin beslenme kaynağı olan tofu bitkisel protein bazında en güçlülerden biridir. Tofuyu son bir yıldır net bir şekilde duyuyor olsak da aslında 200 yıldır üretilen bir besin kaynağıdır.

Hammaddesi soya fasülyesi olan tofunun hikayesi öncelikle soya fasulyesinin uzun süre kaynatılıp püre kıvamına getirildikten sonra suyu süzülerek ayrıştırılmasıyla başlıyor.

Bu püre sirke, limon gibi asitli bileşenlerle kestirilerek tofu yapılmış oluyor. Soya sütünden yapılan ve veganların peyniri adını alan tofu baharatlar, tuz gibi farklı şeylerle karıştırılıp tatlandırılabiliyor.

Dünyanın bitkisel proteinleri arasında en güçlülerinden biri olan tofu B vitamini ve demir deposu olarak adlandırılıyor. Tofu hazırlanma aşamasında kalsiyum tuzu kullanılması kalsiyum kaynağı hale getirilmesini sağlar. Her 100 gram tofunun içinde 6 gram yağ bulunur. Kolesterol içermeyen tofu sodyum diyetleri için alternatif oluşturur.

Tofu nasıl saklanır?

Peynir gibi su dolu kaplarda ya da vakumlu paketlerde satılan tofunun soğuk olarak korunması gerekir.

Tofu alırken dikkat etmeniz gereken durumlardan biri de her ürünü alırken yaptığınız gibi son tüketim tarihine dikkat etmeniz. Paketi açılan bir tofuyu suda çalkalayıp yine su içinde saklamak gerekmektedir.

Tofunun suyunu mutlaka her gün değiştirmelisiniz. Yalnız tofuyu 1 hafta içinde tüketmeniz gerekmektedir.

Paketi açılmayan tofu buzlukta 5 ay muhafaza edilebilir.

Deniz ürünü sosları için de kullanabileceğiniz tofu ızgara için de idealdir.

Belirgin bir tadı olmayan tofunun birlikte piştiği yiyeceğin tadını aldığı biliniyor. Mesela küp küp doğranmış tofuyu çorbalarda ve sulu yemeklerde kullanabilirsiniz. Salata sosları, puding ve peynir dolguları ile de yemeniz mümkün. Ayrıca vegan değilseniz de yine yumurtalarla birlikte de kullanabilirsiniz.

Tofunun bozulduğunu anlamanızın en kolay yolu kokudur. Eğer tofu kokmaya başladıysa bozulmuş denebilir. Tofu ayrıca eğer son tüketim tarihi geçtiyse hemen çöpe atılmalıdır.

Tofunun bozuk olması gıda zehirlenmelerine neden olur. Ayrıca soya alerjisi olan kişilerin tofu tüketmesi kesinlikle önerilmez